Olsztyn Green Festiwal. Znamy kolejnych artystów! Zagrają Karaś/Rogucki, Sorry Boys, Misia Furtak i Kirszenbaum!

Olsztyn Green Festival planowany jest w długi sierpniowy weekend 13, 14 i 15 sierpnia 2021. Ten zielony festiwal potrwa trzy dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów, spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, zaje?cia sportowe i inne aktywnos?ci dla całej rodziny.

Od dwóch tygodni znamy już nazwiska pierwszych wykonawców, teraz dołączają do nich kolejni.

KARAŚ/ROGUCKI to duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Panowie dali się już poznać dzięki coverowi T.Love "1996". Teraz pokazują światu próbkę autorskiego materiału w singlu "Bolesne strzały w serce". Utworowi towarzyszy mroczny i pokręcony teledysk w reżyserii Przemka Dzienisa.

Płyta ukazała się w 2020 roku nakładem wytwórni Kayax. Znajdujący się na niej materiał sami artyści opisują jako erotyki motoryzacyjno-katastroficzne. I jak zapewne się domyślacie, nie są to zwykłe piosenki o miłości. To utwory opowiadające o uczuciach w epoce końca cywilizacji. Całość przybrała formę mroczną i gęstą, zainspirowaną muzyką lat 80., zimną falą i new romantic.

SORRY BOYS - jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej. Od początku działalności trzon grupy stanowią: charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów - Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Debiutancka płyta "Hard Working Classes" ukazała się w 2010 roku i zebrała znakomite recenzje.

Kolejne wydawnictwo pt. "Vulcano", ujrzało światło dzienne trzy lata później i zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013 roku. W 2016 roku muzycy zaprezentowali album "Roma", napisany w połowie po polsku i angielsku, który ponownie znalazł się w większości najważniejszych podsumowań najlepszych płyt, m.in. "Gazety Wyborczej", gdzie można było przeczytać:

To jeden z tych zespołów, który tchnął nowe życie w polski pop, który szturmem wziął sceny klubowe i festiwalowe. Ich ostatni album 'Roma' to majstersztyk.

Ich ostatni album "Miłość" to pierwszy w pełni polskojęzyczny i najbardziej piosenkowy album Sorry Boys. Znalazło się na nim 11 utworów wypełnionych nośnymi melodiami i dojrzałymi tekstami Beli Komoszyńskiej. "Miłość" pokazuje oblicza najważniejszego uczucia świata z prywatnej i uniwersalnej perspektywy. Portretuje kobiecość uchwyconą w procesie życiowej zmiany i robi to z przytupem. - Naszym genialnym muzycznym gościem jest Kayah, która przejmująco zaśpiewała w "Carmen". Do współpracy zaprosiliśmy także kwartet smyczkowy pod batutą Magdaleny Laskowskiej - opowiada Bela.

Misia Furtak - kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka i basistka. Razem z zespołem Tres.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Solowo jako Misia Ff uhonorowana nagrodą miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Współpracowała m.in z kwintetem Wojtka Mazolewskiego przy albumie "Chaos pełen idei", który otrzymał status złotej płyty. Z Piotrem Kalińskim (Hatti Vatti) tworzy duet Ffrancis. Wiosną 2018 ukazał się ich album "Off the Grid". W 2019 Misia Furtak wydała wyprodukowany przez siebie album "Co przyjdzie?", który znalazł się w zestawieniach najlepszych płyt roku "Tygodnika Polityka" i "Gazety Wyborczej". Zagrała kilkaset koncertów w Europie i Japonii, u boku takich artystów jak m.in The National, TV On The Radio, Jamie Lidell, Spiritualized, i innych.

Kirszenbaum - po świetnie przyjętym debiucie zatytułowanym "Stypa komedianta", Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski przygotowali dla swoich fanów (i nie tylko) płytę zatytułowaną "Się". To skutek nocnych eskapad po Madre de Dios i buszowania po bezdennych muzeach Wiednia. Ayahuaskę pije jednak Dymitr Karamazow, Batmana wybawiają Motomyszy z Marsa, a wszyscy święci popkultury giną w ciemnym wirze loopów, gdzie skrzypce wybrzmiewają złą nowiną o nieuchwytności czasu. Nie znajdziecie tu postrocka, elektroniki ani folku. Znajdziecie wszystko, co pomiędzy. Jak mawiał Héctor Villa-Lobos: "Folklor to ja".

Materiał został zainicjowany przez Martina Heideggera i Edwarda Stachurę, zarejestrowany przez Andrzeja Giegiela (Pablopavo i Ludziki) i Roberta Nastala (Nosowska), wyprodukowany przez załogę Studio AS One, a poetycko i wokalnie udzielił się gość specjalny: Marcin Świetlicki. Płyta ukazała 22 stycznia 2021, a jej oficjalną premierę poprzedziły trzy single: "Dj Tołstoj", "Lou" i "Gagarin".

Zobacz wideo Kwiat Jabłoni wraca ze świetną płytą, są też inne nowości [POPkultura]

Olsztyn Green Festival odbędzie się 13-15 sierpnia 2021 na plaży miejskiej nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie. Organizatorem jest Agora SA, współorganizatorem Urząd Miasta w Olsztynie. Aktualne informacje o festiwalu publikowane są na: https://www.facebook.com/olsztyngreenfest, bilety do kupienia na: ebilet.pl i goingapp.pl i na Empikbilety.pl. Bilety zakupione na edycję OGF 2020 zachowują ważność.

Więcej o: