Antoni Kopff nie żyje. Jego piosenki śpiewały największe polskie gwiazdy, to autor jednego z najpiękniejszych duetów

Antoni Kopff nie żyje. Kompozytor takich przebojów jak "Do zakochania jeden krok" czy "Ktoś między nami" zmarł w wieku 76 lat.

Informacja o śmierci Antoniego Kopffa pojawiła się na profilu Muzeum Jazzu. "Niebywale zasłużony dla polskiej estrady i bardzo ceniony muzyk - klawiszowiec, gitarzysta, wokalista, a przede wszystkim kompozytor muzyki popularnej, aranżer, producent i kierownik muzyczny festiwali w Opolu, Sopocie i Mrągowie. Także producent telewizyjny, twórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych, założyciel grup wokalnych, literat, felietonista. Miał 76 lat. Długo chorował i dzielnie walczył do końca..." - napisali administratorzy, zwracając też uwagę, że żona Kopffa zamieściła tę smutną informację na grupie Stara Stodoła. Napisała tam m.in.:

Antoś, dziękuję Ci za każdy dzień, w którym mogłam być z Tobą. To było wyjątkowe. Dziękuję za 40 lat bezwarunkowej Twojej miłości, dziękuję za trudne ostatnie pięć lat. Twoja odwaga, humor i niezwykła wola życia... Życzę Tobie ładnej chmurki, i wierzę, że spotkamy się w jakiejś formie, bo nie jest to możliwe, by tak nie było.

Antoni Kopff, który urodził się w 1944 roku, był pianistą, kompozytorem, aranżerem, autorem muzyki do wielu piosenek, producentem telewizyjnym. To on napisał muzykę do wielu piosenek popularnego w latach 60. i 70. XX wieku zespołu Partita, którego był pomysłodawcą i współzałożycielem.

Antoni Kopff nie żyje. Jego piosenki śpiewali Anna Jantar, Andrzej Zaucha i wielu innych

Kopff jest autorem przeboju Andrzeja Dąbrowskiego "Do zakochania jeden krok" czy jednego z najpiękniejszych duetów w historii polskiej piosenki - "Ktoś między nami", który wykonywali Anna Jantar i Zbigniew Hołdys.

 

Jego muzykę słyszymy w "Kiedy wiosna buchnie majem" z repertuaru Partity, "Nie wierz mi, nie ufaj mi" Anny Jantar czy "Bądź moim natchnieniem", śpiewanej przez Andrzeja Zauchę. W jednym z wywiadów Kopff mówił:

Utwory ambitniejsze są potrzebne jak jaskółki, które może wiosny nie czynią, ale na pewno wnoszą do muzyki rozrywkowej coś szczególnego

Napisał również około 80 piosenek dla Kabaretu Olgi Lipińskiej (w latach 1993–2004). Był producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie, a także telewizyjnym (TVP, TV Centrum, TV Podkarpacie).

Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i na Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Krośnie. Pracował jako nauczyciel muzyki oraz realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W latach 1978-80 był wykładowcą w Studium Muzycznym przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie, potem na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi (1988-1991). W latach 1986-1989 był kierownikiem muzycznym warszawskiego Teatru Syrena.

Więcej o: