Radio Nowy Świat nadal zbiera więcej niż Radio 357, ale co będzie dalej? "Serdeczna konkurencja"

Od początku października 2020 roku Radio Nowy Świat zebrało od internautów prawie 3 mln zł, a Radio 357 - 2,1 mln zł (ta druga stacja regularne nadawanie rozpoczęła w styczniu tego roku). O ile młodsza rozgłośnia może się pochwalić ciągle wzrastającą liczbą comiesięcznych wpłat, w przypadku RNŚ ten wskaźnik malał w okresie od października do połowy lutego.

Liczba comiesięcznych wpłat na RNŚ zmalała o 10 proc., a w przypadku Radia 357 ciągle rośnie - informuje serwis Wirtualne Media, patrząc na dane do 12 lutego.

Kino Muranów w Warszawie. Pierwszy weekend po kolejnym lockdownie i otwarciu kinWidzowie zapełnili kina w weekend otwarcia. Frekwencja niesamowicie dopisała

- Docelowo ludzie będą chcieli wspierać tylko jedną z tych rozgłośni. Jestem ciekaw, czy są osoby płacące na obie - komentuje bloger Artur Kurasiński w rozmowie z serwisem, zauważając jednocześnie, że o sukcesie lub jego braku będzie można mówić po około dwóch latach od startu każdej z internetowych stacji radiowych. Ja mogę zapewnić, na własnym przykładzie, że osoby będące patronami obydwu rozgłośni istnieją. Zgadzam się jednak, że w bliskiej przyszłości część patronów może zdecydować się wspierać tylko jedną z nich, ale znajdą się moim zdaniem i tacy, którzy będą dzielić pieniądze.

Zobacz wideo Radio Nowy Świat i Radio 357 - możemy podziękować Trójce za wolność wyboru

Radio Nowy Świat i Radio 357 zbierają co miesiąc prawie 1,3 mln zł

Najwięcej RNŚ zbierało miesięcznie we wrześniu i październiku, czyli jeszcze przed i tuż po uruchomieniu zbiórki na drugą stację zakładaną głównie przez byłych pracowników Programu Trzeciego Polskiego Radia. Jak wylicza Tomasz Wojtas, 1 listopada deklaracje były na poziomie 708,8 tys. zł, miesiąc później - 694,8 tys. zł, na początku stycznia - 687,4 tys. zł, a 12 lutego - 677 tys. zł. Jeśli spojrzymy na te dane, to prawie 10-proc. spadek wpłat.

Widać jednak lekkie odbicie - o ile w momencie startu Radia 357 5 stycznia 2021 w ciągu kilku tygodni deklaracja miesięcznych wpłat na Radio Nowy Świat spadła z ponad 680 tys. do poniżej 670 tys., to już prawie udało się odrobić ten spadek. 15 lutego Radio Nowy Świat zaprezentowało nową ramówkę, a także rozpoczęło akcję marketingową we współpracy z Patronite. Szczególnie to ostatnie może mieć pozytywny wpływ na liczbę patronów i wysokość wpłat. I - co więcej - może się okazać, że zyska także na tym Radio 357, które w jednym z ostatnich postów nazywa RNŚ swoją "serdeczną konkurencją".

Warto przypomnieć, że ci, którzy chcieliby zjednoczenia dwóch redakcji, raczej nie mają na co liczyć. Świadczyły o tym choćby pierwsze reakcje niektórych byłych "trójkowców" po ogłoszeniu projektu Radio 357 (Marcin Kydryński o powstaniu Radia 357: Autentycznie mnie to wkurzyło. To takie polskie), zamieszanie wokół tego kto (nie) zaprosił kogo i kto (nie) zaśpiewa z redakcją 357 świątecznej piosenki "Przyjaciele pewnej ryby 2020" (Wojciech Mann zabiera głos w sprawie konfliktu z Radiem 357: Nie wszystkie zachowania są przeze mnie w pełni rozumiane), czy wypowiedzi byłego już prezesa Radia Nowy Świat (Były prezes krytykuje stację: Nie robią nic, żeby odskoczyć od konkurencji).

TrójkaTrójka bije nowy niechlubny rekord. Dziennikarze stacji: Czujemy się oszukani

Obie stacje utrzymują się całkowicie z wpłat w serwisie Patronite, z założenia nie nadają reklam. W tym momencie (stan na 15 lutego, godz. 13:30) na koncie Radia Nowy Świat znalazło się już 7 115 273 zł od początku zbiórki, a deklaracje miesięcznych wpłat to 682 470 zł. Radio 357, które zaczęło zbiórkę właśnie w październiku zeszłego roku, ma na koncie 2 129 192 zł i może liczyć na wsparcie patronów w wysokości 595 332 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o liczbę patronów, tu RNŚ ma ich ponad 32,2 tys., a Radio 357 ponad 26,5 tys.

Więcej o: