Jaromir Nohavica wraca z nową płytą. Czeski bard znów z mocnymi tekstami

Po trzyletniej przerwie, Jaromir Nohavica powraca z nowym albumem pt. "Máma mi na krk dala klic".

Album to piętnaście nowych, oryginalnych utworów, mocne melodie i, co charakterystyczne dla ostrawskiego barda, jeszcze mocniejsze teksty. A wszystko to przy akompaniamencie samej gitary akustycznej i akordeonu dętego - dzięki temu instrumentowi artysta symbolicznie powraca do swoich ludowych początków.

Studio Radia Nowy ŚwiatRadio Nowy Świat - jest nowa ramówka. Zmiany u Wojciecha Manna, dużo nowych audycji

Jaromír Nohavica i nowy album. Szczera i oryginalna twórczość

Ze szlachetnością dojrzałego mężczyzny radzi sobie z odejściem matki ("Máma ni na krk dala klíc") i śmiercią przyjaciela ("Emil P."), z nostalgią wspomina natomiast minione lata ("Staré dobré casy"), jak również dawną miłość ("Moniko"). Oddaje hołd poetyckim wzorom ("Písen pro V. V.", "Den nenávidí noc"), ukochanej kobiecie ("Zestárli jsme lásko") oraz swemu ojcu ("Je ti to lito"). Potrafi też jasno nazwać obecną sytuację i czasy dawno minione, ich wzajemną spójność i podobieństwo ("Vlci", "Rekni sýr", "Rady").

Zobacz wideo Którzy artyści uniknęli cenzury, a którzy spotkali się z jej nadgorliwością?

Chociaż na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, wszystkie utwory tworzą spójną całość, która poprzez dźwięki wydobywające się z gitary akustycznej, opowiada przejmującą historię życia piosenkarza i daje, jak to Jaromír ma w zwyczaju, nadzieję na przyszłość ("Dobrí hołubi"). Nohavica zbudował niepowtarzalny, ważny muzyczny filar tego trudnego roku 2020 - szczególnie dla tych, którzy nie chcą zapomnieć i pamiętają.

Album "Máma ni na krk dala klíc" został stworzony pod okiem dyrektora muzycznego Michała Pekáreka, a minimalistyczna okładka podkreślająca klimat krążka powstała w pracowni Aleša Najbrta. Premiera jest zaplanowana na 19 lutego.

Marek Niedźwiecki - Radio 357 (Facebook)Radio Nowy Świat nadal zbiera więcej niż Radio 357, ale co będzie dalej? "Serdeczna konkurencja"

Jaromir Nohavica, to pochodzący z Ostrawy piosenkarz, autor tekstów, poeta i multiinstrumentalista. Znany ze swojej bezkompromisowej postawy, artysta jest z pewnością jedną z bardziej barwnych postaci na czeskiej scenie muzycznej. W jego bogatej dyskografii każdy znajdzie coś dla siebie - od poetyckich ballad aż po dosadne, rubaszne wręcz pieśni ludowe czerpiące z kultury słowiańskiej. Mimo swej rozpiętości stylistycznej, szczera i oryginalna twórczość popularnego barda rezonuje z wrażliwością jego licznych fanów na całym świecie.