Brodka zmienia zasady gry i pokazuje pierwszy singiel z płyty "Brut". A gdzie Quebonafide?

Monika Brodka atakuje z pierwszym utworem promującym nadchodzący album "Brut". W abstrakcyjnym klipie do podszytego mrocznym, wciągającym brzmieniem numeru "Game Change" oprócz samej artystki pojawia się także Quebonafide - choć nie do końca w takiej roli, jakiej się spodziewano.

Na początku tygodnia media społecznościowe obiegło wspólne zdjęcie Moniki Brodki i Quebonafide, którzy pozują do ślubnego portretu. Brodka napisała na Instagramie jedynie "Czas na zmianę gry/Time for Game Change" - słuchacze szybko podłapali temat i zacierali ręce na muzyczną współpracę dwójki artystów. W środę światło dzienne ujrzał wspomniany "Game Change", pierwszy singiel z nowej płyty Brodki, do którego powstał ciekawy teledysk - tam właśnie można odnaleźć Quebo.

Zobacz wideo "Kajko i Kokosz" na Netfliksie. Tej premiery nie mogliśmy się doczekać

Brodka zapowiada album "Brut" wciągającym singlem "Game Change"

"Game Change" to dowód, że Brodka po raz kolejny przestawiła muzyczne radary. Mroczny, kojarzący się z synthpopem podkład stworzyła z Jessicą Winter, zaś słowa napisała do spółki z Andym Mailletem i Zbigniewem Bzymkiem. Hipnotyzujący teledysk powstał w wyjątkowych miejscach Warszawy, która wciela się w rolę "brutalistycznego miasta Brut". I tak we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki Brodka i armia kobiet wchodzących w męskie role porozumiewa się ze sobą za pomocą tańca i dziwnych tików. "Ta historia, choć abstrakcyjna, jest w pewnym sensie odniesieniem do obecnej sytuacji kobiet w Polsce" - czytamy w materiałach prasowych.

 

Klip do "Game Change" traktuje o "podziale ról w społeczeństwie ze względu na płeć". Pomysł na klip zainspirowała historia albańskich Dziewic Kanunu (Sworn Virgins). Kobiet, które składając śluby czystości, przyjmują męską rolę w społeczeństwie, aby zyskać wszystkie przywileje przypisane męskiej płci. Brodka jest autorką scenariusza do klipu, który wyreżyserowała z Przemkiem Dzienisem (ten duet odpowiada też np. za teledysk do utworu Krzysztofa Zalewskiego "Annuszka").

Wyczekiwany przez wielu Quebonafide pojawia się na ekranie przez kilka sekund, ale w znaczącym ujęciu ukazującym wspomniane już ślubne zdjęcie, na które przed wyjściem z mieszkania spogląda główna bohaterka - wdowa, która po śmierci męża wchodzi w jego buty. W rozmowie z Jarkiem Szubrychtem dla "Wyborczej" Brodka mówi, że długo zastanawiała się, kto mógłby zagrać jej zmarłego męża. - Przyszedł mi do głowy Quebo, bo znany jest z wielu zmian wizerunku, ale i z tego, że ma do siebie dystans. Zgłosiłam się do niego z tą propozycją, wyjaśniłam, że musiałby w pewnym sensie przejąć mój nowy wizerunek, wystąpić w moim garniturze, mojej fryzurze... - wspomina artystka. Raper przystał na ten pomysł, ale nie udzielił się muzycznie. Brodka podkreśla, że jej niedawne hiphopowe przygody z Piernikowskim czy PRO8L3M-em "na jakiś czas ją nasyciły".

Płyta "Brut" ukaże się wiosną, a jedną z pierwszych okazji, by usłyszeć materiał z krążka na żywo, będzie Olsztyn Green Festiwal. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia na plaży miejskiej na jeziorem Ukiel w Olsztynie. Bilety do kupienia na: ebilet.pl, goingapp.pl i na Empikbilety.pl. Bilety zakupione na edycję OGF 2020 zachowują ważność. Aktualne informacje o festiwalu publikowane są pod tym linkiem.

Więcej o: