W czwartek odbyła się kolejna rozprawa ws. znieważenia godła państwowego, o co oskarżany jest m.in. Adam Nergal Darski. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Michał Kroplewski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku złożył nowy wniosek dowodowy. - Wniosek dotyczy przeprowadzenia przeszukań pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez oskarżonych Adama Darskiego i Rafała Wechterowicza w celu zabezpieczenia całości sprzętu informatycznego, tym telefonów, komputerów i innych elektronicznych nośników danych - poinformowała, co cytuje PAP, sędzia Monika Jobska. Jak dodała, po zabezpieczeniu urządzeń prokurator wnioskuje o powołanie biegłego z zakresu informatyki, który ma ustalić na podstawie maili, czy "zamiarem oskarżonych było znieważenie godła RP poprzez jego przedstawienie jako demona". Sąd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
Do wniosku prokuratora odniósł się obrońca Nergala. - Wniosek prokuratora odbieram jako kolejną próbę nękania Adama Darskiego. Mamy też tu do czynienia z wyabstrahowaniem od rzeczywistości - wiadomo przecież, że ludzie zmieniają często sprzęt komputerowy i telefony, a mowa jest o dokumentach sprzed kilku lat - powiedział, jak podaje PAP, Jacek Potulski.
16 lutego Adam Darski został skazany za obrazę uczuć religijnych. Informację o decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów na swoim Twitterze zamieścił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. "Nergal skazany na 15 tys. zł grzywny i 3 453 zł kosztów za obrazę uczuć religijnych przez znieważenie obrazu NMP - publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą" - napisał. "Oczywiście jak widać to wyrok nakazowy. Zapewne inicjuje dalsze postępowanie. Ale, w duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści. To ważna zmiana" - dodał w następnym wpisie mec. Kwaśniewski.
Zarzut przeciwko Nergalowi dotyczy wydarzeń z 25 września 2019 roku. Wówczas na jego profilu na Facebooku pojawiło się zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu jej twarzy butem. Pod fotografią znalazł się podpis "on the set", czyli "na planie".