Anna Pawluśkiewicz nie żyje. To o niej Skaldowie śpiewają "Prześliczna wiolonczelistka"

Anna Pawluśkiewicz nie żyje. Wiolonczelistka pierwszego składu Anawa, która z domu nazywała się Wójtowicz, miała 73 lata. Jak podaje "Gazeta Krakowska", zmarła 17 marca nad ranem w wyniku rozległego udaru. Informację o jej śmieci potwierdziła m.in. Piwnica pod Baranami.

Anna Pawluśkiewicz grała na wiolonczeli w zespole Anawa Marka Grechuty, nagrała z nim trzy płyty i koncertowała. Była w składzie grupy również wtedy, kiedy na początku lat 70. jej wokalistą był Andrzej Zaucha.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Anna Pawluśkiewicz nie żyje. Do Anawy dołączyła przez przypadek, dzięki Zbigniewowi Wodeckiemu

"Wojciech Młynarski unieśmiertelnił ją w swym tekście do piosenki Skaldów - 'Prześliczna wiolonczelistka'" - przypomina Piwnica pod Baranami, informując o śmierci muzyczki (w teledysku wcieliła się w nią Ewa Szykulska). Przywołuje także słowa Jana Kantego Pawluśkiewicza, jej szwagra:

Kiedy ustaliłem z Markiem Grechutą, że zakładamy zespół Anawa, Marek poszedł do krakowskiej szkoły muzycznej, aby... szukać muzyków. Od razu, kiedy tam wszedł, trafił na chudego rudzielca. 'Znasz kogoś, kto gra na skrzypcach i chciałby grać w zespole?' - zapytał go Marek. 'Tak - ja gram na skrzypcach i chętnie do was dołączę' - odparł rudzielec. 'A nie znasz kogoś, kto gra na wiolonczeli?' - dopytał Marek. 'Zaraz kogoś przyprowadzę' - odparł chłopak i po chwili zjawił się z piękną dziewczyną o jasnych włosach. Tak do grupy Anawa dołączyli Zbigniew Wodecki i Ania Wójtowicz.

"Jeszcze ostatnio odwiedziła kolegę z zespołu, Zbigniewa Paletę i z radością wspominali niegdysiejsze lata... A teraz dołączyła do tych muzyków Anawy, którzy już po Tamtej Stronie - Marka Grechuty, Marka Jackowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Tadeusza Kożucha..." - napisał na Facebooku dziennikarz Wacław Krupiński.

Anna Wójtowicz urodziła się w 1948 roku. Po czterech latach spędzonych w zespole Anawa w latach 70. pożegnała się z grupą. Związała się z Michałem Pawluśkiewiczem, który był członkiem kabaretu Anawa, mają dwójkę dzieci - ich córka Joanna Pawluśkiewicz jest reżyserką i pisarką.

Więcej o: