Jak brzmieliby dzisiaj Nirvana czy Jimi Hendrix? Wyobraziła to sobie sztuczna inteligencja
"Lost Tapes of the 27 Club" to projekt organizacji Over the Bridge, która - jak czytamy na jej stronie - chce wpływać na dyskusję wokół zdrowia psychicznego w środowisku muzycznym, tworząc przy tym dla jego członków pełne wsparcia i zrozumienia okoliczności do rozwoju. "Od zarania dziejów muzyki popularnej muzycy i ich ekipy zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym w stopniu znacznie wykraczającym poza średnią. Kwestia ta jest nie tylko ignorowana, ale wręcz idealizowana m.in. przez takie idee jak 'Klub 27', czyli grupa muzyków, którzy stracili życie w wieku zaledwie 27 lat" - pisze Over the Bridge.
Sztuczna inteligencja stworzyła "nowe utwory" Nirvany i Amy Winehouse. "Muzyka, której nie mieliśmy szansy posłuchać"
Żeby uhonorować pamięć części muzyków należących do "Klubu 27" i "pokazać światu, co odebrał nam ten kryzys zdrowia psychicznego", Over the Bridge zdecydowała się wykorzystać sztuczną inteligencję i wykreować "płytę, której młodzi artyści nie mieli szansy zrealizować". "Poprzez ten album zachęcamy osoby pracujące w branży muzycznej do uzyskania potrzebnego wsparcia dla zdrowia psychicznego, aby mogli dalej tworzyć muzykę, którą wszyscy kochamy. Ponieważ sztuczna inteligencja nie jest w stanie ich zastąpić" - podkreślają pomysłodawcy projektu.
Algorytm będący częścią Magenty, projektu Google'a, wysłuchał najważniejszych elementów piosenek wybranych artystów z "Klubu 27", po czym sam wygenerował hooki, rytmy, melodie i słowa. Następnie inżynier dźwięku złożył twórczość algorytmu w cztery kawałki odpowiadające stylistyce Nirvany ("Drowned in the Sun"), Amy Winehouse ("Man, I Know"), Jimiego Hendrixa ("You're Gonna Kill Me") i The Doors ("The Roads Are Alive").
- Z pewnością wiele osób będzie nas oczerniać i twierdzić, że to, co robimy, to upadek muzyki. Ale ja zupełnie się tym nie przejmuję - mówi w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" Sean Hogan, jeden z szefów Over The Bridge. - Używanie sztucznej inteligencji jako pewnego narzędzia jest fajne. Trudno mi powiedzieć, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Problemy mogą się pojawić w chwili, kiedy twórczość AI zacznie brzmieć aż za dobrze - rozważa Hogan. Póki co jasne jest, że sztuczna inteligencja nie zastąpi muzycznego kunsztu żadnego z wielkich artystów, niemniej - szczególnie z uwagi na słuszną sprawę - "Lost Tapes of the 27 Club" to projekt, na który warto zwrócić uwagę.
-
"Wiedźmin". Geralt rozdał prezenty - Henry Cavill nagrodził ekipę serialu odznakami Cechu Wilka
-
Kurski obiecywał, że zmniejszy liczbę reklam w TVP ABC. I zmniejszył. O niecałą jedną reklamę na godzinę
-
Trójka straciła 60 proc. słuchaczy, wyprzedzona przez Jedynkę
-
Magdaleny Ogórek refleksje o hip-hopie i Macie. Sokół odpowiada: Zaśpiewa mi Magda ten chórek na waleta?
-
"Press": Agnieszka Kamińska tymczasową dyrektorką Trójki
- Filmy dla dzieci: które produkcje są szczególnie warte obejrzenia?
- Środa rano, czas rozgrzać umysł. Przepytamy was z wielu dziedzin
- Telewizja sprzed lat. Poradzisz sobie we wspominkowym quizie? Średnia do pobicia: 10/15
- Klub Komediowy i Gazeta.pl zapraszają na alternatywną lekcję. Temat: "Historia bez Polki"
- Oscary 2021. Znamy nazwiska gwiazd, które ogłoszą zwycięzców