Co z letnimi festiwalami? Minister zdrowia zajął stanowisko

Minister zdrowia Adam Niedzielski razem z premierem Mateuszem Morawieckim podczas środowej konferencji prasowej przedstawili plan otwierania gospodarki. Już od 15 maja możliwa będzie organizacja wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Jak wygląda kwestia letnich festiwali, takich jak Open'er, Orange Warsaw Festival czy Pol'and'Rock?
Zobacz wideo Co z koncertami i letnimi festiwalami? Minister nie wyklucza dalszego luzowania obostrzeń

- Od 4 maja do działalności w ścisłym reżimie sanitarnym powrócą galerie sztuki i muzea. W placówkach tych będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2. Od 15 maja otwarte zostaną kina i teatry (z obłożeniem maksymalnie 50 proc. widowni). Od tej daty wróci też możliwość organizowania pozostałych wydarzeń kulturalnych odbywających się na świeżym powietrzu, w tym koncertów i festiwali - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski razem z premierem Mateuszem Morawieckim podczas konferencji prasowej w sprawie luzowania obostrzeń epidemicznych

Adam Niedzielski o letnich festiwalach. "Pozostawiamy sobie jeszcze przestrzeń"

W trakcie środowej konferencji prasowej tradycyjnie odbyła się część z pytaniami od dziennikarzy. Jeden z nich nawiązał do organizacji dużych letnich festiwali muzycznych, jak np. Open'er, Orange Warsaw Festival, Pol'and'Rock lub Męskie Granie, na które tłumnie przybywa publiczność. 

- Od 15 maja dopuszczamy możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Myślę, że te imprezy na tę chwilę muszą wpisywać się w te wyznaczniki czy standardy, które tutaj proponujemy. Oczywiście to, co będzie w sezonie letnim, kiedy rozpoczną się wakacje, kiedy ta liczba koncertów czy eventów jest zdecydowanie większa, to tutaj pozostawiamy sobie jeszcze przestrzeń do podjęcia decyzji - powiedział minister zdrowia

Jak wynika ze słów Adama Niedzielskiego, wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu będą się odbywać już od 15 maja. W okresie wakacyjnym takich imprez jest jednak o wiele więcej, dlatego ostateczna decyzja w sprawie ich organizacji nie jest jeszcze jasna, rząd pozostawia sobie tutaj pole do przeanalizowania sytuacji i dalszych obserwacji sytuacji epidemiologicznej.

Trzy scenariusze na organizację festiwali

W zeszłym roku organizatorzy festiwali muzycznych byli zmuszeni do odwołania imprez. Czy w tym roku wszystko pójdzie zgodnie z planem? Mikołaj Ziółkowski, organizator Open'er Festival w listopadowej rozmowie z "Wyborczą Trójmiasto" przedstawiał trzy możliwe scenariusze. 

- Pierwszy: udaje nam się wrócić do normalności i festiwale odbywają się w sposób zbliżony do formuły z lat poprzednich z zachowaniem zwiększonego rygoru sanitarnego. Drugi: jest faza przejściowa, obowiązują specjalne procedury umożliwiające odbywanie się festiwali. Mówimy tutaj o poziomie zaszczepienia i dostępności do szybkich testów. Trzeci scenariusz, na ten moment najmniej prawdopodobny: festiwale europejskie nie odbywają się w klasycznej formule. Na każdy z tych scenariuszy mamy plan, Open’er się odbędzie - przekonywał. 

Więcej o: