Nie żyje Kazimierz Kord. Dyrektor Filharmonii Narodowej i dyrygent miał 90 lat

"Z wielkim żalem informujemy o śmierci Maestro Kazimierza Korda, Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej w latach 1977-2001, od 2002 jej Dyrektora Honorowego, wielkiego Dyrygenta, charyzmatycznego Artysty, wspaniałego Dyrektora, szlachetnego Człowieka" - poinformowała 29 kwietnia Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Dyrekcja, Zespoły i Pracownicy Filharmonii Narodowej poinformowali o śmierci Kazimierza Korda za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Zobacz wideo Muzyka, która łączy pokolenia. Krawczyka, Kozidrak czy Rodowicz uwielbiają i starsi, i młodsi

Odszedł Kazimierz Kord. "Wspaniały dyrektor, szlachetny człowiek"

Kazimierz Kord to dyrektor Filharmonii Narodowej o najdłuższym stażu. "Przez niemal ćwierć wieku mieliśmy zaszczyt pracować pod Jego kierownictwem. Jako Dyrektor wprowadził Filharmonię w jubileuszowy rok jej 100-lecia, przygotowując wówczas cykl wspaniałych koncertów z udziałem największych gwiazd sal koncertowych całego świata" - podkreślają jego współpracownicy.  Wspominają, że przeżyli wspólnie setki koncertów na scenach całego świata i nagrali wiele płyt.

Eurowizja 2021 - półfinały. Kiedy wystąpi Rafał Brzozowski?Eurowizja 2021 odbędzie się z udziałem publiczności

"Maestro, nie zapomnimy nigdy tych lat Twej ciężkiej pracy, poświęcenia, stawianych nam wysokich wymagań, w których realizację Maestro zawsze najmocniej wierzył. Ale pamiętać też będziemy o Twojej niezwykłej skromności i życzliwości wobec każdego pracownika, niezależnie od stanowiska. W roku 120-lecia Filharmonii będzie nam Maestra brakować szczególnie" - żegnają Kazimierza Korda współpracownicy.

Kazimierz Kord. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej muzyki

Kazimierz Kord urodził się 18 listopada 1930 roku w Pogórzu. Był polskim dyrygentem, najdłużej pracującym dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dyrektorem został w 1976 roku i sprawował urząd przez ćwierć wieku, wieńcząc kadencję obchodami stulecia Filhramonii w 2001 roku.

Współpracował z wieloma teatrami operowymi na całym świecie, w tym jednym z najsłynniejszych teatrów operowych świata - Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przygotował wiele premier światowego repertuaru (m.in. "Dama pikowa", "Aida", "Cosi fan tutte", "Borys Godunow").

Minister zdrowia Adam Niedzielski o organizacji festiwali. Czy Open'er 2021 się odbędzie?Co z letnimi festiwalami? Minister zdrowia zajął stanowisko

Kazimierz Kord był również laureatem wielu nagród m.in. zdobył tytuł dyrygenta roku w Monachium, nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida, nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Diamentową Batutę, która jest wyróżnieniem Zarządu Polskiego Radia.

Więcej o: