Lucjan Kaszycki nie żyje. Był twórcą przeboju "Pamiętasz, była jesień", komponował dla Demarczyk i Szczepanika

Lucjan Kaszycki, kompozytor muzyki filmowej, symfonicznej i rozrywkowej, a także pedagog i wykładowca akademicki zmarł 5 maja. Profesor Kaszycki miał 88 lat.

Informację o śmierci Lucjana Kaszyckiego podał magazyn "Jazz Forum". "Wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, profesor akademicki, zmarł 5 maja 2021 roku w Warszawie" - podano. Wiadomość potwierdziła rodzina kompozytora. 

Kaszycki był twórcą m.in. nieśmiertelnego przeboju "Pamiętasz, była jesień" z filmu "Pożegnania" Wojciecha Hasa. Skomponował też muzykę do kilkudziesięciu filmów, w tym "Awantury o Basię", "Gangsterzy i filantropi" czy "Jak być kochaną", oraz około 150 spektakli teatralnych.

Jego piosenki wykonywali m.in. Piotr Szczepanik, Ewa Demarczyk, Sława Przybylska i Irena Santor. Skomponował takie piosenki jak "Nie chodź tą ulicą", "To wszystko z nudów", "Głogi", "Kupcie szczeniaka", "Pożegnanie z pejzażem" czy "Cztery zielone słonie".

 

Lucjan Kaszycki wykształcił kilka pokoleń muzyków 

"Jazz Forum" przypomina o jego wieloletniej działalności pedagogicznej. Kaszycki wprowadził seminarium muzyki jazzowej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, był też wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie i współzałożycielem pierwszej w Polsce szkoły zawodowej muzyki rozrywkowej -  Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy

Kompozytor zasiadał w Radzie Zarządu Głównego Polskiej Federacji Jazzowej, był szefem artystycznym pierwszych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży oraz kierownikiem Redakcji Muzycznej Programu III Polskiego Radia.

Więcej o: