Eurowizja 2021. Fani konkursu wytypowali swojego zwycięzcę. Jak wypadła Polska?

Fani Konkursu Piosenki Eurowizji wybrali swojego zwycięzcę. Czy wytypowana przez nich piosenka rzeczywiście zdobędzie pierwsze miejsce w tegorocznym finale? O tym przekonamy się pod koniec maja.

OGAE, czyli Ogólna Organizacja Miłośników Eurowizji, od 14 lat umożliwia fanom konkursu piosenki na głosowanie na swoich faworytów. W minionych latach tylko pięć razy zdarzyło się, że muzyk wytypowany w tym głosowaniu, był również zwycięzcą całego konkursu. Miłośnicy Eurowizji przewidzieli laureata pierwszego miejsca w 2007, 2009, 2012, 2013 oraz 2018 roku. W 2011 roku zestawienie zdominowała Kati Wolf, ostatecznie zajmując tylko 22. miejsce w konkursie.

Na przełomie kwietnia i maja swoją punktację przekazały 43 oddziały Stowarzyszenia OGAE.

W tym roku w głosowaniu OGAE z 363 punktami zwyciężyła reprezentantka Malty, Destiny, z utworem "Je me casse". Z niewiele mniejszą liczbą punktów - 358, na miejscu drugim uplasował się Gjon's Tears ze Szwajcarii z piosenką "Tout l'univers". Trzecie miejsce przypadło francuskiej wokalistce Barbarze Pravi i piosence "Voilà", która zdobyła 318 punktów.

Reprezentantom 10 krajów nie przyznano ani punktu. Wśród nich jest Rafał Brzozowski

Fanom Konkursu Piosenki Eurowizji najwyraźniej nie przypadł do gustu kawałek "The Ride" wykonywany przez Rafała Brzozowskiego. Prócz reprezentanta Polski, na ostatniej lokacie w głosowaniu OGAE, bez żadnych punktów znalazły się także m.in. Austria, Czechy i Portugalia.

Eurowizja 2021 już niedługo. Kiedy odbędzie się tegoroczna edycja?

Pierwszy półfinał 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie w Holandii 18 maja, kolejny 20 maja, a finał 22 maja. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley oraz NikkieTutorials.

Pomimo pandemii koronawirusa, wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności, na co zgodę wydał holenderski rząd. Półfinałom i finalnemu starciu przyglądać się będzie widownia licząca do 3,5 tys. osób. Możliwość ta związana jest programem badawczym Fieldlab Events - wspólnej inicjatywy rządu Holandii i holenderskiego sektora wydarzeń. Projekt ma na celu przetestować możliwości organizacyjne różnego rodzaju wydarzeń w czasie pandemii.

Zobacz wideo Rafał Brzozowski przygotowuje się do Eurowizji. Śpiewa "The Ride" pod prysznicem?
Więcej o: