FBI ujawniło dokumenty ws. śmierci Kurta Cobaina. Są w nich listy i doniesienia prywatnego detektywa

Kurt Cobain zmarł 5 kwietnia 1994 roku. Od tamtego dnia amerykański rząd prowadził dokumentację dotyczącą teorii spiskowych na temat jego śmierci. Teraz ujawnił zawartość archiwum.

Ciało Cobaina znalazł Gary Smith, elektryk, który przyjechał zainstalować system alarmowy w domu muzyka. Kurt leżał w pomieszczeniu nad garażem, obok niego były puste strzykawki oraz list pożegnalny, co miało wskazywać, że wokalista Nirvany popełnił samobójstwo.

Kurt Cobain zginął 27 lat temu. Teraz FBI ujawniło 10 stron raportu

Departament Policji w Seattle doszedł do wniosku, że Cobain zginął w wyniku rany postrzałowej z kupionej mu przez przyjaciela broni. Potem niektórzy biegli twierdzili, że miał w organizmie takie ilości heroiny, które powinny uniemożliwić mu utrzymanie broni w ręku. To wywołało mnóstwo teorii spiskowych - wielu fanów Nirvany do dzisiaj jest przekonanych, że 27 lat temu nie doszło do samobójstwa. 

W dziesięciostronicowym raporcie, o którym piszą magazyny "Rolling Stone" i "Billboard", znajdują się dwa listy od osób sugerujących, że lider Nirvany został zamordowany przez zawodowca. Autor pierwszego z nich sugeruje, że w morderstwo jest zaangażowana żona Cobaina - Courtney Love, drugiego - że na broni, z której muzyk rzekomo się zastrzelił, nie było odcisków palców, a list samobójczy wygląda tak, jakby pisały go dwie różne osoby.

Zobacz wideo Sampling. O co w tym chodzi? Którzy artyści z tego korzystają? [Popkultura Extra]

W obu przypadkach śledczy FBI odpisali słowami, że nie zajmują się tego typu sprawami, jeśli nie zostało np. złamane prawo federalne:

Dziękujemy za podzielenie się z nami wnioskami, że pan Cobain mógł być ofiarą zabójstwa. Jednak większość dochodzeń w sprawie zabójstw na ogół podlega jurysdykcji władz stanowych lub lokalnych.

Warto wspomnieć, że pozostawiony przy ciele artysty list był zaadresowany do Boddaha, wyimaginowanego przyjaciela Kurta z dzieciństwa. Cobain zawarł w nim cytat piosenki Neila Younga "Hey Hey, My My":

It's better to burn out than to fade away (lepiej spłonąć niż znikać/tlić się).

Podobno sam Tom Grant, detektyw wynajęty przez Courtney Love kilka dni przed śmiercią męża (po tym, jak uciekł z ośrodka odwykowego), miał donosić o "nieścisłościach" w liście muzyka. Takie postawienie sprawy w 1994 roku z pewnością podsyciłoby dodatkowo teorie spiskowe.

Więcej o: