International Opera Awards. Trzy "operowe Oscary" w rękach Polaków!

Wśród zwycięzców ostatniej edycji International Opera Awards, nagród zwanych "operowymi Oscarami", znaleźli się Jakub Józef Orliński, Małgorzata Szczęśniak oraz Teatr Wielki w Poznaniu.

Nominacje do nagrody International Opera Awards zostały ogłoszone w ubiegłym roku. Gala online, podczas której przyznano nagrody, odbyła się w poniedziałek 10 maja. Gospodarzem ceremonii był Petroc Trelawny, brytyjski dziennikarz radiowy i telewizyjny, znawca muzyki klasycznej.

DLOKRMaleńki rysunek da Vinci idzie na aukcję. Spodziewana cena? Nawet 12 mln funtów

International Opera Awards. Troje polskich laureatów

Kontratenor Jakub Józef Orliński zwyciężył w kategorii "Recording (Solo Recital) of the Year", czyli "płyta solowa roku", za album "Facce d'amore", który ukazał się nakładem wytwórni Erato. Młodego śpiewaka wielokrotnie doceniano i nagradzano za wyjątkowe interpretacje muzyki dawnej, niezwykłą barwę głosu i artystyczną charyzmę. "Facce d'amore", czyli "Oblicza miłości", zawiera arie operowe ukazujące obraz kochanka w epoce baroku.

 

Małgorzata Szczęśniak otrzymała statuetkę w kategorii "Designer of the Year - "osobowość scenograficzna roku". Scenografka i projektantka kostiumów znana jest ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim - pracowała z nim m.in. przy produkcji "Salome" Richarda Straussa, wystawianej na deskach monachijskiej Bayerische Staatsoper. W 2015 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Teatr Wielki w Poznaniu został zaś uhonorowany w kategorii "Rediscovered Work of the Year", a więc "dzieło odkryte na nowo". Instytucję nagrodzono za wystawienie opery "Paria" Stanisława Moniuszki, wyreżyserowanej przez Grahama Vicka. Spektaklem dyrygował zmarły w listopadzie 2020 roku Gabriel Chmura.

International Opera Awards. Krótka historia "operowych oscarów"

International Opera Awards to brytyjskie nagrody przyznawane od 2013 roku przez jury złożone z artystów, dyrektorów operowych, krytyków muzycznych oraz muzykologów. Twórcami nagrody byli Harry Hyman, brytyjski biznesmen i filantrop, miłośnik opery, a także John Allison, redaktor naczelny pisma "Opera Magazine".

Noc Muzeów 2019. Tak wyglądała kolejka do Muzeum Narodowego w Krakowie dwa lata temu.Noc Muzeów 2021. Kiedy się zacznie? Co warto zwiedzić?

Celem International Opera Awards jest finansowanie aspirujących talentów, podniesienie rangi opery jako dziedziny sztuki oraz nagradzanie sukcesów osób zaangażowanych w operę. Wśród polskich laureatów International Opera Awards w ostatnich latach znaleźli się m.in. reżyserzy Mariusz Treliński i Krzysztof Warlikowski oraz Waldemar Dąbrowski za kierowanie Teatrem Wielkim w Warszawie.

Więcej o: