International Opera Awards. Trzy "operowe Oscary" w rękach Polaków!

Wśród zwycięzców ostatniej edycji International Opera Awards, nagród zwanych "operowymi Oscarami", znaleźli się Jakub Józef Orliński, Małgorzata Szczęśniak oraz Teatr Wielki w Poznaniu.

Nominacje do nagrody International Opera Awards zostały ogłoszone w ubiegłym roku. Gala online, podczas której przyznano nagrody, odbyła się w poniedziałek 10 maja. Gospodarzem ceremonii był Petroc Trelawny, brytyjski dziennikarz radiowy i telewizyjny, znawca muzyki klasycznej.

International Opera Awards. Troje polskich laureatów

Kontratenor Jakub Józef Orliński zwyciężył w kategorii "Recording (Solo Recital) of the Year", czyli "płyta solowa roku", za album "Facce d'amore", który ukazał się nakładem wytwórni Erato. Młodego śpiewaka wielokrotnie doceniano i nagradzano za wyjątkowe interpretacje muzyki dawnej, niezwykłą barwę głosu i artystyczną charyzmę. "Facce d'amore", czyli "Oblicza miłości", zawiera arie operowe ukazujące obraz kochanka w epoce baroku.

 

Małgorzata Szczęśniak otrzymała statuetkę w kategorii "Designer of the Year - "osobowość scenograficzna roku". Scenografka i projektantka kostiumów znana jest ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim - pracowała z nim m.in. przy produkcji "Salome" Richarda Straussa, wystawianej na deskach monachijskiej Bayerische Staatsoper. W 2015 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Teatr Wielki w Poznaniu został zaś uhonorowany w kategorii "Rediscovered Work of the Year", a więc "dzieło odkryte na nowo". Instytucję nagrodzono za wystawienie opery "Paria" Stanisława Moniuszki, wyreżyserowanej przez Grahama Vicka. Spektaklem dyrygował zmarły w listopadzie 2020 roku Gabriel Chmura.

International Opera Awards. Krótka historia "operowych oscarów"

International Opera Awards to brytyjskie nagrody przyznawane od 2013 roku przez jury złożone z artystów, dyrektorów operowych, krytyków muzycznych oraz muzykologów. Twórcami nagrody byli Harry Hyman, brytyjski biznesmen i filantrop, miłośnik opery, a także John Allison, redaktor naczelny pisma "Opera Magazine".

Celem International Opera Awards jest finansowanie aspirujących talentów, podniesienie rangi opery jako dziedziny sztuki oraz nagradzanie sukcesów osób zaangażowanych w operę. Wśród polskich laureatów International Opera Awards w ostatnich latach znaleźli się m.in. reżyserzy Mariusz Treliński i Krzysztof Warlikowski oraz Waldemar Dąbrowski za kierowanie Teatrem Wielkim w Warszawie.

Więcej o: