Krzysztof Iwaneczko w duecie z Kayah. "Nie chcemy żyć w rzeczywistości pełnej podziałów"

Chociaż piosenka "Nie dzielcie nas" powstała dwa lata temu, dziś tekst jest jeszcze bardziej aktualny niż wtedy. Jest teledysk do utworu, który razem zaśpiewali teraz Krzysztof Iwaneczko i Kayah.

Jestem obserwatorką rzeczywistości. Boli mnie, gdy ludzie stają się wobec siebie wrodzy, często z lęku i braku zrozumienia, do tego jeszcze mocniej podsycanych wokół. Nie chcemy żyć w rzeczywistości pełnej podziałów, ponieważ mamy świadomość, że siła tkwi w jedności. Zarówno tej lokalnej, ale i ogólnoludzkiej.- mówi Kayah. - Kiedy pierwszy raz wykonywałam ten utwór ponad dwa lata temu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, już wtedy mocno się z nim utożsamiałam. Kiedy ostatnio Krzysztof zaproponował mi nagranie go w duecie, zgodziłam się bez wahania. Tym bardziej, że podziały niestety jeszcze bardziej się wzmocniły - dodaje wokalistka.

Krzysztof Iwaneczko i Kayah śpiewają: Nie dzielcie nas, bo nie da się tak żyć 

"Nie dzielcie nas" to chęć zwrócenia uwagi, że podziały nigdy nie prowadzą do dobrych i pozytywnych rezultatów. Utwór może być zarówno odbierany bardzo osobiście i dotyczyć personalnych przeżyć, ale niesie także uniwersalne, globalne przesłanie międzyludzkie. Powstał dwa lata temu w kontekście historycznym – zamykał w sposób współczesny odczuwanie historii. Z upływem czasu, jeszcze mocniej zyskał na znaczeniu. 

 

- Od wielu lat chciałem stworzyć utwór, który w bardzo prostej formie odda moje lęki, zwątpienie, które niekiedy mi towarzyszy i swoisty niepokój o losy świata, a co za tym idzie - losy drugiego człowieka. Tym bardziej wzruszył mnie tekst Bożeny Kraczkowskiej, kiedy odkryłem w nim prostotę, której poszukuję, szczerość wyrazu ale także, co wydaje się najważniejsze - nadzieję. Tą właśnie nadzieją chciałbym się podzielić ze wszystkimi, którzy sięgną po nasz utwór - mówi Krzysztof Iwaneczko, dodając:

Jestem niezwykle wzruszony, że po stronie tej idei, a przede wszystkim - tych dźwięków i emocji - stanęła Kayah - artystka, która inspiruje mnie od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że „Nie dzielcie nas” zainspiruje także wszystkich zwaśnionych ze sobą ludzi choćby do najmniejszego, dobrego gestu.
Zobacz wideo Czy Viki Gabor mówi do Kayah "ciociu"? [Koło Plotka]

Kompozytorem utworu jest Krzysztof Iwaneczko, zwycięzca szóstej edycji programu "The Voice of Poland". Za produkcję muzyczną odpowiadają Adam Lemańczyk i Krzysztof Iwaneczko. Za reżyserię i produkcję teledysku odpowiedzialna jest ekipa Sorocki Studio. 

Więcej o: