Eurowizja 2021. Kim są ci Islandczycy? Dadi Freyr i Gagnamagnid nie wystąpili na żywo, ale i tak zrobili furorę

Sympatycznej grupie w morskozielonych swetrach wróżono zwycięstwo na Eurowizji już w zeszłym roku, kiedy ich utwór "Think About Things" stał się hitem w sieci. Mieli pecha - Eurowizja się nie odbyła. Pech nie odpuścił i w tym roku, bo w ekipie Islandii wystąpił koronawirus, dlatego podczas półfinału jako jedyni występowali "z taśmy". Mimo wszystko Dadi Freyr & Gagnamagnid dostali się do finału konkursu i w sobotę bez wątpienia mogą liczyć na masę głosów z całej Europy. Co o nich wiemy?

Kiedy Dadi Freyr śpiewa ze składem Gagnamagnid, u boku ma żonę Árný, siostrę Sigrún oraz przyjaciół - Huldę, Stefána i Jóhanna. Dadi gra pierwsze skrzypce, Hulda i Sigrún śpiewają w chórkach, zaś reszta urozmaica występy tańcem i udawaną grą na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Nazwa grupy z islandzkiego oznacza "pakiet danych", zaś znakiem rozpoznawczym wesołej szóstki stały się swetry w kolorze morskiej zieleni z ich pikselowymi podobiznami.

Chociaż (chyba) nie mają oficjalnego motta, na pewno mogłoby nim być "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - gdy okazało się, że jeden z członków zespołu jest zakażony koronawirusem, postanowili, że nie wezmą udziału w czwartkowym półfinale Eurowizji, bo muszą być razem. To tylko jedna z rozczulających historii, które można przytoczyć w ich przypadku.

Zobacz wideo Rafał Brzozowski komentuje swój wynik na Eurowizji

Dadi Freyr & Gagnamagnid na Eurowizji. Ten pakiet danych jest nie do wyczerpania

Dadi Freyr i jego siostra właściwie mają Eurowizję we krwi. W 1993 roku ich ojciec, Petur, brał udział w islandzkich preselekcjach do konkursu - był bębniarzem w ekipie Katli Marii Hausmann. Strzał z piosenką "Samba" nie skończył się sukcesem, ale wystarczył, by zaszczepić w Dadim i Sigrún eurowizyjnego bakcyla. W trakcie studiów Dadi, od dziecka pasjonujący się grą na instrumentach, założył zespół RetRoBot. Udało im się wygrać ważny konkurs Músíktilraunir; do tego 20-letni wtedy Freyr otrzymał tytuł najlepszego muzyka elektronicznego roku. Panowie wydali jedną płytę i w 2014 roku rozwiązali zespół.

Trzy lata później Dadi z nowym składem podjął pierwszą eurowizyjną próbę z synthpopową piosenką "Is This Love?". Już wtedy Gagnamagnid przyodziali sweterki i występowali z pikselowymi awatarami. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego na swetrze krótkowłosej Huldy dziś widnieje jej podobizna z długimi włosami. Odpowiedź jest prosta - Dadi i ekipa używają tych samych wzorów od czterech lat:

 

W 2017 roku zespołowi nie udało się zwyciężyć w Söngvakeppnin (islandzkich preselekcjach) - zajęli drugie miejsce, ale stało się tak ku ich uciesze. Dadi w jednym z wywiadów wspominał, że nie byli gotowi na tak dużą popularność i na stanięcie w eurowizyjne szranki. Niemniej pojawiło się przy nich grono wiernych fanów i to m.in. dzięki ich wsparciu Dadi i Gagnamagnid rozbili bank podczas preselekcji w roku 2020. Warto zaznaczyć, że (zgodnie z zasadami) zaśpiewali wtedy islandzką wersję "Think About Things" - o ile po angielsku tekst piosenki to rozczulające rozważania Dadiego nad tym, jak jego mała córeczka widzi świat, o tyle w języku islandzkim to niemalże całkowicie pozbawiona sensu instrukcja, jak wykonać ich charakterystyczny taniec. 

 

"Think About Things" to jedyna eurowizyjna piosenka, która w ubiegłym roku stała się przebojem pomimo odwołania konkursu. Kilka krajów urządziło własne plebiscyty - Dadi i Gagnamagnid wygrali sześć z nich. Pandemiczny hit pokrył się złotem w Wielkiej Brytanii i dotarł na wysokie miejsca list przebojów w Szwecji czy Belgii. Furorę zrobił wspomniany taniec, który odtwarzali internauci na całym świecie - dały się w to wciągnąć również gwiazdy, takie jak m.in. Jennifer Garner. 

 

Eurowizja 2021. Romantyczny Dadi Freyr w piosence "10 Years"

Tegoroczny numer Dadiego i Gagnamagnid, "10 Years", klimatem mocno przypomina "Think About Things", i to nie tylko muzycznie. Teraz (i nie po raz pierwszy) Dadi w tekście zwraca się do Árný i opisuje ich wieloletni związek, pytając m.in.: "jak to się dzieje, że jest nam razem coraz lepiej?". Urocza para, którą dzieli blisko pół metra wzrostu (Dadi mierzy aż 208 cm, zaś jego żona - 160 cm), poznała się 12 lat temu. Ich miłość wybuchła niewiele później, bo w 2010 roku, na otwartych polach festiwalu Roskilde. Romantycznie! Dziś są szczęśliwymi rodzicami Arory i spodziewają się kolejnego dziecka.

 
 

Gagnamagnid nie mieli stać się zespołem na dłużej - początkowo chodziło tylko o jeden występ na Eurowizji, który i tak był przypadkiem. Potem wystartowali po raz drugi... I wreszcie po raz trzeci. Z różnych zapowiedzi wynika, że "10 Years" prawdopodobnie jest jednym z ich ostatnich utworów - chociaż fani z pewnością nie pozwolą grupie za szybko zniknąć. Nadzieję na to daje zresztą sam Dadi, który jakiś czas temu powiedział:

Myślę, że spróbujemy doświadczyć Eurowizji bez koronawirusa - chcemy urządzić Gagnamagnidową imprezę gdzieś, gdzie w przyszłości będzie organizowany konkurs. Przybędziemy tam z coverami eurowizyjnych hitów i dobrą zabawą.

Trzymamy za słowo! Co prawda przynajmniej w nadchodzącym roku tym miejscem nie będzie Warszawa, ale skoro zespół wybiera się w trasę po USA, może dotrze również do nas. [Aktualizacja z 12:30: nie musiałam długo prosić - dotrze. 22 kwietnia 2022 roku Dadi & Gagnamagnid zagrają w Hydrozagadce w Warszawie!] Tymczasem mocno trzymamy kciuki za sukces Dadiego i Gagnamagnid w sobotnim finale - pech musi się kiedyś skończyć.

P.S. Dadi & Gagnamagnid to może nie Fire Saga, ale jeżeli jesteście ciekawi, jak brzmi "Jaja Ding Dong" w wykonaniu prawdziwego eurowizyjnego reprezentanta Islandii, proszę bardzo:

 
Więcej o: