Eurowizja 2021. Włochy wygrywają! Maneskin i "Zitti E Buoni" zwycięża dzięki widzom

Maneskin z Włoch wygrywa konkurs Eurowizja 2021. Jury do spółki z widzami zdecydowali, że to utwór "Zitti E Buoni" zasługuje na wygraną - choć trzeba przyznać, że głównie byli to widzowie.

Bardzo długo, gdy kolejne profesjonalne jury dzieliły się swoimi decyzjami, łeb w łeb szły dwie francuskojęzyczne liryczne piosenki: "Tout l'Univers", którą zaśpiewał Gjon's Tears ze Szwajcarii, a także reprezentująca Francję Barbara Pravi z "Voilà". Ostatnią francuskojęzyczną piosenką, której udało się zdobyć pierwsze miejsce, była ta śpiewana w 1988 roku przez Celine Dion, reprezentującą wtedy Szwajcarię. Po przyznaniu głosów od wszystkich państwowych jury, pierwsza trójka prezentowała się tak:

  1. Szwajcaria
  2. Francja
  3. Malta 

Eurowizja 2021. Maneskin wygrywa, wygrywa gitarowe brzmienie

Włochy były daleko, ale okazało się, że Eurowizja potrafi nieźle zaskakiwać. Najpierw Litwa, która słabo wypadła w oczach jury, od widzów dostała aż 120 punktów od publiczności. Jeszcze więcej otrzymała Finlandia, która w momencie ogłoszenia decyzji widzów, awansowała na pierwsze miejsce. Podobnie chwilę później stało się z Ukrainą, a następnie z Islandią i Włochami. Ci ostatni nie oddali prowadzenia do końca. Gdy weszli na scenę, świętować zwycięstwo, padły słowa:

Rock'n'roll wciąż żyje! 

Wcześniej, w rozmowie z organizatorami członkowie zespołu Maneskin, a konkretnie jeo wokalista DAmiano, powiedział na temat piosenki "Zitti e Buoni":

To rockowa piosenka o mocno gitarowym brzmieniu. Całość jest bardzo energetyczna. Tekst ma takie przesłanie - mówimy "zamknij się" do otaczających nas hejterów i robimy swoje.

Maneskin to zespół założony w 2016 roku, w skład którego wchodzą: wokalista Damiano David, gitarzyści Victoria De Angelis i Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio. Brali wcześniej udział we włoskim "X Factorze" oraz zwyciężyli podczas festiwalu piosenki w San Remo, co zagwarantowało im reprezentowanie Włoch na Eurowizji.

Największe szanse na wygraną dawali im przed finałęm bukmacherzy. Gdy platforma Spotify podała z kolei, które eurowizyjne piosenki cieszyły się w ostatnich tygodniach największą popularnością - tu okazało się, że zarówno w Polsce, jak i na świecie triumfuje właśnie ostra propozycja Włoch.

Jedynym krajem bez punktów w tym roku (i to po ogłoszeniu decyzji jury, jak i widzów) jest Wielka Brytania.

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Dla kogo 12 punktów od polskiego jury?

Zwycięstwo grupy Maneskin oznacza, że w przyszłym roku Eurowizja odbędzie się we Włoszech. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji był zorganizowany w Rotterdamie w Holandii. O tym, kto zwyciężył, decydowali jurorzy każdego kraju biorącego udział w Eurowizji - w sumie 39 państw, a także telewidzowie, głosujący z domów. Polskie jury najwięcej - 12 punktów - przyznało ekipie z San Marino. Tę informację całej Europie (i nie tylko, choćby także Australii) przekazała Ida Nowakowska.

Podczas finału wystąpili także m.in. poprzedni zwycięzcy Eurowizji: Teach-In, Sandra Kim, Elena Paparizou, Lordi oraz Måns Zelmerlöw. Duncan Laurence niestety nie mógł pojawić się na scenie ze względu na zakażenie koronawirusem. Jego "Arcade" - zwycięski numer poprzedniego konkursu - a także nowy utwór usłyszeliśmy z taśmy.

Eurowizja 2021. Niemcy pokazały środkowy palec w czasie występu. Jendrik Sigwart miał swój powód >>

W finale tegorocznego konkursu wystąpili reprezentanci 26 krajów. Do wyłonionych w półfinałach dołączyła "wielka piątka": Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Francja i właśnie Włochy. Także reprezentant gospodarza nie musiał brać udziału w półfinałach - jednak w sobotni wieczór nie odniósł sukcesu.

Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride" nie zakwalifikował się do sobotniego finału.

TVP nie wyemitowała filmu o Eurowizji. Zabrakło także informacji o występie Rafała Brzozowskiego >> 

Więcej o: