Eurowizja 2021. A jednak! Rafał Brzozowski nie zajął ostatniego miejsca w półfinale. Ile zabrakło do topu?

Emocje po wygranej Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji ciągle są gorące. Gdy poznawaliśmy wyniki finału, w międzyczasie ujawniono, jak wyglądała punktacja podczas półfinałów. Dzięki temu wiemy, że Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride" ostatecznie poradził sobie lepiej niż kilkoro innych uczestników. Ile brakowało, żeby trafić do finału? Kto na nas głosował?

Ależ to był finał! Grupa Maneskin z Włoch z numerem "Zitti e Buoni" rozgrzała Europę do czerwoności - teoretycznie było to nieoczywiste zwycięstwo, jednak to właśnie tej eurowizyjnej piosenki w ostatnich tygodniach słuchano na Spotify najczęściej (i w Polsce, i na świecie). Nie można tego powiedzieć o utworze "Adrenalina" reprezentantów San Marino - o ile polscy widzowie nie przyznali Senhit i Flo Ridzie żadnych punktów, o tyle rodzime jury sprezentowało im wielką 12. Teraz chyba wiemy, dlaczego.

Eurowizja. Maneskin zwyciężył! Jak członkowie zespołu wyglądają bez scenicznych makijaży? Ledwo ich poznaliśmy >>

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Eurowizja 2021. Finał był dla Polski (o wiele więcej niż) o krok

Na Eurowizji zawiązała się silna koalicja Polska-San Marino. Ujawnione ubiegłej nocy wyniki półfinałów wskazują, że jury z San Marino jako jedyne wręczyło Rafałowi i "The Ride" 12 punktów. Warto przypomnieć, że występująca w barwach San Marino Senhit wcześniej przyjęła zaproszenie Rafała Brzozowskiego do występu w programie "Jaka to Melodia?" i nagrała z nim specjalne wideo.

W czwartkowym głosowaniu jury Brzozowski otrzymał także 3 punkty od Bułgarii, 2 punkty od Grecji i 1 punkt od Danii. Z kolei wśród widzów szczodrością wobec naszego reprezentanta wykazały się Mołdawia i Wielka Brytania, które przyznały mu po 7 punktów. Po 1 punkcie do Polski powędrowało z Francji, Islandii i Austrii. 

Wyniki II półfinału Eurowizji 2021 - PolskaWyniki II półfinału Eurowizji 2021 - Polska zrzut ekranu/Eurovision.tv

Łącznie Rafał "RAFAŁ" Brzozowski z utworem "The Ride" otrzymał 35 punktów, co dało mu czwarte od końca miejsce w półfinałowej tabeli. Za Polakiem uplasowały się Czechy, Gruzja i Łotwa. Mimo tego, że nie byliśmy ostatni, dystans dzielący naszą reprezentację od finału był niemały. Zamykająca topową dziesiątkę Albania zdobyła 112 punktów, zatem do awansu zabrakło nam aż 77 punktów. Trudne do odrobienia.

 

W wielkim finale polskie jury pozostało wierne drużynie San Marino i przyznało jej 12 punktów (w półfinale była to niewiele mniejsza liczba - 10). Widzowie musieli jednak nie mieć o sojuszu zielonego pojęcia i w finale w ogóle nie oddali głosów na San Marino, zaś w półfinale przekazali "Adrenalinie" tylko 2 punkty.

Wyniki głosowania w finale Eurowizji - PolskaWyniki głosowania w finale Eurowizji - Polska zrzut ekranu/Eurovision.tv

W przyszłym roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się we Włoszech. Czas powoli rozgrzewać silniki na kolejną przejażdżkę - może tym razem wreszcie po złoto? Uwadze decydentów (którymi, miejmy nadzieję, znowu będą widzowie) polecamy naszą uproszczoną receptę na to, jak wygrać. Liczymy na mocną propozycję w 2022 roku.

Więcej o: