Rząd przywraca koncerty, ale po cichu. RMF FM: Utrzymanie zakazu było "przeoczeniem ze strony rządu"

Rząd luzuje obostrzenia. Od piątku 4 czerwca muzycy będą mogli wrócić na sceny. O cofnięciu zakazu organizacji koncertów było jednak cicho. Jak podaje RMF FM, urzędnicy kancelarii premiera przyznali, że utrzymanie zakazu było błędem i "przeoczeniem ze strony rządu".

We wtorkowy wieczór (25 maja) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, z którego wynika, że od 4 czerwca będzie można ponownie organizować koncerty z udziałem publiczności. Z informacji zawartych w rozporządzeniu wynika, że możliwe będzie prowadzenie wszelkiej działalności "związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki" na otwartym powietrzu. Od 5 czerwca będzie można organizować także koncerty w pomieszczeniach.

Zobacz wideo Co z koncertami i letnimi festiwalami? Minister nie wyklucza dalszego luzowania obostrzeń

Po cichu, bez rozgłosu, ale wracają! Znów będziemy mogli posłuchać muzyki "na żywo"

Najczęściej jednak rząd informował o luzowaniu obostrzeń podczas konferencji prasowych. Tym razem tak nie było. Cofnięcie zakazu organizacji koncertów odbyło się bez formalnej zapowiedzi. Według informacji, które dziennikarze RMF FM uzyskali od urzędników kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, powód jest jeden: o branży muzycznej zapomniano. "Stało się tak, bo utrzymywanie tego zakazu było błędem i przeoczeniem" - podaje RMF FM. 

Już wcześniej muzycy informowali o paradoksalnej sytuacji: rząd zdecydował się otworzyć stadiony dla kibiców, jedna branża muzyczna wciąż nie mogła dawać koncertów. Artyści apelowali do władz i zapowiadali protest. Wśród muzyków, którzy poczuli się "oszukani przez rząd" są m.in. Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska czy Natalia Kukulska.

"Żyjemy w kraju absurdu. Można w wielotysięcznym tłumie oglądać mecz, pójść na występ kabaretu/standupu, iść do kina, teatru, cyrku, muzeum i do kościoła. A na koncert nie można. W ostatnich rozporządzeniach zespoły muzyczne zostały wykluczone z możliwości pracy. Czuję obezwładniającą bezsilność. Protestujmy! Nie chcemy przywilejów, chcemy równego traktowania. OTWÓRZCIE KONCERTY!!!" - napisał na profilu na Facebooku Krzysztof Zalewski.

Rząd Mateusza Morawieckiego długo nie podawał, dlaczego nie zdecydowano się na powrót artystów na scenę.

Znoszenie obostrzeń. Powrót koncertów plenerowych od 4 czerwca. Wracają także… widowiska cyrkowe

"Od dnia 4 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) jest dopuszczalne na otwartym powietrzu" - czytamy w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem.

Co ciekawe, rząd poinformował, że oprócz koncertów, wracają również widowiska cyrkowe w plenerze. Imprezy mogą być organizowane pod warunkiem, że:

  • widzom bądź słuchaczom zostanie udostępnione co drugiego miejsce na widowni, jednak nie więcej niż połowy miejsc (a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, należy zachować odległość min. 1,5 m pomiędzy widzami bądź słuchaczami);
  • udział w wydarzeniu weźmie maksymalnie 250 osób - do limitu nie będą wliczane osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19;
  • uczestnicy wydarzenia (mimo imprez plenerowych) będą mieć zakryte usta oraz nos;
  • uczestnicy w trakcie koncertu lub widowiska cyrkowego nie będą mogli spożywać napojów oraz posiłków.

Od kiedy wracają koncerty odbywające się w pomieszczeniach?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że od 5 czerwca 2021 r. będzie możliwe ponowne organizowanie koncertów oraz widowisk cyrkowych w pomieszczeniach. Warunkiem jest utrzymanie reżimu sanitarnego. Podczas wydarzeń obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nie wolno spożywać posiłków ani napojów. W pomieszczeniach może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Dodatkowo widzom i słuchaczom należy udostępnić co drugie miejsce na widowni - nie może być zajętych więcej niż połowa wszystkich miejsc. 

Więcej o: