Zuza Jabłońska jako psychodeliczna Alicja w Krainie Czarów. W audiomusicalu plejada gwiazd

Już 1 czerwca w serwisie Audioteka premierę będzie mieć nowa superprodukcja - "Przygody Alicji w Krainie Czarów". Klasyka Lewisa Carrolla zostanie przedstawiona w oryginalnej, lekko psychodelicznej odsłonie. O oprawę audiomusicalu zadbał duet producencki Patryk Kumór i Dominik Buczkowski. W rolę Alicji wcieliła się Zuza Jabłońska. Obok niej zagrali m.in. Dominika Kluźniak, Agata Kulesza, Mateusz Damięcki, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat, Wojciech Solarz, Agata Buzek i Przemysław Bluszcz.

- Muzyka, którą stworzyliśmy, działa na wszystkie zmysły słuchacza. Przenosi do zupełnie innej, magicznej przestrzeni. Jest odważnym połączeniem słowiańskich melodii z trapowym brzmieniem oraz elementami muzyki filmowej - opowiadają kompozytorzy i producenci muzyki. - Jest nieszablonowym spojrzeniem na dość tradycyjną lekturę. Wnosi nowe znaczenia, przenosząc wyobraźnię na wyższy poziom. Łączy różne sfery artystyczne, angażując aktorów do utworów muzycznych. To pierwsze połączenie tak skrajnych gatunków podkreśla jeszcze niezwykłość "Przygód Alicji w Krainie Czarów".

Zobacz wideo Inspiracja czy ciężka praca, czyli skąd biorą się najlepsze pomysły. Wywiad z Krzysztofem Zalewskim [Popkultura Extra]

"Znikam". Zuza Jabłońska w nowym teledysku wystąpiła m.in. z tatą

Singiel Zuzy Jabłońskiej "Znikam" inspirowany postacią Alicji ukaże się równolegle z audiomusicalem. Utwór będzie przewodnim motywem muzycznym całej produkcji, ale to nie jedyne piosenki Alicji i jej towarzyszy. Autor wpisał w tekst 10 piosenek, w których obok Zuzy usłyszymy np. Agatę Buzek, Mateusza Damięckiego czy Zbigniewa Zamachowskiego.

W postaci głównej bohaterki widzę siebie. Ciekawą świata, ale jednocześnie ostrożną i rozważną, czasami zagubioną. Tak jak Alicja podążam za swoimi marzeniami i realizacją wyznaczonych celów. Po zakończeniu nagrań do audiomusicalu utwierdziłam się jeszcze bardziej w przekonaniu, że w życiu nie chodzi o to, aby być najlepszym, ale o to, żeby być szczęśliwym

– podsumowuje artystka.

Do piosenki powstał teledysk w reżyserii Macieja Adamczaka, który ma na swoim koncie tegoroczną nominację do Fryderyka za klip do piosenki Margaret "Reksiu", ale również najnowszy klip Beaty Kozidrak z udziałem Łukasza Simlata. Interpretując Alicję i piosenkę Zuzy, reżyser porusza niezwykle ważny zwłaszcza w dzisiejszych czasach temat – depresji wśród młodzieży.

Baśniowa "hole in the ground" to najciemniejsze miejsca własnej podświadomości, do których trafiają coraz częściej młodzi ludzie i z których nierzadko nie znajdują drogi powrotnej. A wszystko to utrzymane w onirycznej stylistyce, pełnej kolorów i absurdu. Swoje miejsce znajdą w tym świecie i szalony kapelusznik, i zła królowa, i mnóstwo innych postaci. W klipie w głównych rolach zobaczymy Zuzę Jabłońską, Agatę Kuleszę, Mateusza Damięckiego oraz tatę Zuzy w roli ojca bohaterki.

 

Reżyserem audiomusicalu jest Wawrzyniec Kostrzewski, ceniony reżyser teatralny i radiowy. Jego głośna realizacja "Wesela" w Teatrze Telewizji zdobyła Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2019 roku, Nagrodę Mediów Publicznych i szereg innych nagród indywidualnych. Reżyser postawił na przybliżenie tej ponadczasowej historii współczesnemu odbiorcy – równolatkowi Alicji – nastolatkowi. Dlatego historia przybiera nieco bardziej mroczny klimat, a muzycznie bliżej jej do Björk i Billie Eilish niż do dziecinnych kreskówek.

Narratorką audiomusicalu jest Dominika Kluźniak, w głównych rolach usłyszymy między innymi:

  • Zuza Jabłońska - Alicja
  • Mateusz Damięcki - Szalony Kapelusznik
  • Agata Kulesza - Dama Kier
  • Michał Czernecki - Król Kier
  • Łukasz Simlat - Biały Królik
  • Grzegorz Małecki - Kot z Cheshire
  • Zbigniew Zamachowski - Żółwiciel
  • Agata Buzek - Księżna
  • Przemysław Bluszcz - Gąsienica.
Więcej o: