Jurek Owsiak o oświadczeniu Kultu: "Brawo Kult!". Pol'and'Rock Festival 2021 tylko dla zaszczepionych

"Może Wasz apel wpłynie na system i coś jeszcze w sprawie się dobrego wydarzy" - napisał Jerzy Owsiak, komentując głośne oświadczenie zespołu Kult. Jednocześnie Owsiak potwierdził, że tegoroczna edycja Pol'and'Rock Festival będzie dostępna tylko dla osób zaszczepionych.

Jurek Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i organizator Pol'and'rock Festival odniósł się do niedawnego oświadczenia Kultu. Muzycy poinformowali w nim, że nie będą uczestniczyć w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni.

Słusznie się Kult wkurza na zasady, które na takie koncerty pozwalają - według nas wystarczyłyby szybkie testy na koronawirusa. My tak planowaliśmy trzy miesiące temu, kiedy żadne koncerty w grę nie wchodziły. Słusznie myśleliśmy, że mogą zostać wprowadzone nowe zasady, więc nie traciliśmy czasu przygotowując nasz festiwal

- stwierdził Owsiak.

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Pol'and'Rock Festival tylko zaszczepionych

No i zmiany przyszły, więc zadaliśmy pytanie naszej publiczności - czy koncert dla wszystkich bez żadnych warunków, czyli festiwal dla 250 osób, czy festiwal dla 20 tysięcy gości z obowiązującymi zasadami typu szczepienia?

- dodał Owsiak.

Jak poinformował, "ogromna większość" festwialowiczów wybrała drugą możliwość. W związku z tym, w tegorocznym Pol'and'Rock Festival, wzorem Fest Festivalu, będą mogły wziąć udział tylko osoby zaszczepione.

Motorhead - NSTH2 - Rick Saunders Mija 40 lat od premiery płyty Motörhead "No Sleep 'Till Hammersmith"

Owsiak przypomniał, że zorganizowanie imprezy pozwoli wielu osobom związanym z branżą muzyczną na powrót do pracy po długich miesiącach covidowej przerwy. "(...) Cieszymy się, że wracamy w plener, że znowu stanie tam wielka scena i powstanie piękna festiwalowa infrastruktura stworzona przez tysiąc osób z branży! Nasz festiwal tworzy blisko półtora tysiąca osób z branży i kilkadziesiąt firm, dla których każde takie wydarzenie jest na wagę złota i pozwala przetrwać po bardzo trudnym, pandemicznym roku".

Dr Paweł Grzesiowski Dr Grzesiowski odpowiada na oświadczenie Kultu. "Zapraszam na szkolenie"

"Dlatego bez picu piszę teraz BRAWO KULT! Może Wasz apel wpłynie na system i coś jeszcze w sprawie się dobrego wydarzy, i coś odpuści! " - dodał.

Zasada organizowania koncertów dla ludzi zaszczepionych otworzyła nam furtkę. Planowaliśmy koncert dla 5 000 uczestników, co już było bardzo śmiałym posunięciem. Teraz możemy zaprosić na Lotnisko Makowice-Płoty 20 000 osób, którym możemy zagwarantować wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznej zabawy. W momencie, gdy zgodnie z obowiązującymi - czy nam się to podoba czy nie - zasadami, koncerty można organizować tylko na obszarze zamkniętym, my jesteśmy w stanie zorganizować nasz festiwal

- zapewnił organizator Pol'and'Rock Festivalu.

"Zgadzam się z wami, że tak być nie powinno. Przepis mówi jednak jasno, a my chcemy Wam dać namiastkę normalności i pracę dla ciężko doświadczonej branży muzycznej" - zakończył swoje oświadczenie Owsiak.

Kult: "Chcemy łączyć, a nie dzielić"

"W związku z tym, że zaczynają pojawiać się pogłoski o koncertach i festiwalach przeznaczonych tylko dla zaszczepionych, chcemy opublikować w tym miejscu naszą decyzję. Grupa KULT nie bierze udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni. Apartheidowi mówimy zdecydowanie NIE. CHCEMY ŁĄCZYĆ, A NIE DZIELIĆ" - napisali w ubiegłą sobotę muzycy grupy Kult na Facebooku.

Kult w swoim poście nawiązał najpewniej do decyzji organizatorów FEST Festiwalu w Chorzowie, którzy powiadomili w środę, że w najbliższej edycji imprezy będą mogły uczestniczyć tylko osoby zaszczepione.

"Zdajemy sobie sprawę, że rozwiązania, które wytyczył rząd nie są idealne. Niestety, nie mamy na nie wpływu. Prowadzimy rozmowy z rządem, których celem jest rozszerzenie obecnych obostrzeń tak, aby każdy z Was, kto posiada ważny Europejski Certyfikat (dostępny za darmo dla ozdrowieńców, osób przetestowanych i zaczepionych pierwszą dawką), również mógł bawić się na FEST Festivalu 2021" - przekazano we wpisie na facebookowym profilu imprezy.

Więcej o: