Maneskin znowu w opałach? Zwycięzcy Eurowizji posądzeni o plagiat przez holenderski zespół

Włoska grupa Maneskin, która triumfowała w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, nie może złapać tchu. Po tym, jak frontmana zespołu niesłusznie posądzono o akcję z narkotykami podczas finału konkursu, teraz pojawiły się oskarżenia o plagiat. The Vendettas, rockowy skład z Holandii, insynuował w belgijskiej telewizji, że "Zitti E Buoni" może być mocno inspirowany piosenką "You Want It, You've Got It".

The Vendettas to mało znany zespół rockowy z Niderlandów. Ostatnio zawitał on do belgijskiej telewizji, gdzie wokalista grupy w jednym z programów podobno stwierdził, że eurowizyjny hit "Zitti E Buoni" Maneskin da się pomylić z piosenką The Vendettas, nagraną na początku lat 90.

Zobacz wideo Rafał Brzozowski komentuje swój wynik na Eurowizji

"Zitti E Buoni" Maneskin skopiowane od holenderskiego zespołu?

Utwór nazywa się "You Want It, You've Got It" i powstał w 1992 roku. Jak powiedział wokalista The Vendettas, "Zitti E Buoni" grupy Maneskin "można pomylić z tą piosenką". - Pojawia się pytanie, czy to rzeczywiście jest plagiat. Za czasów aktywności naszego zespołu tych młodych ludzi jeszcze nie było na świecie. Ale, jak sami powiedzieli, "rock n' roll nigdy nie umrze" - mówił Joris Lissens. Poniżej możecie porównać brzmienie obu numerów. Pierwsze sekundy kawałka The Vendettas rzeczywiście przypominają "Zitti E Buoni", ale czy to wystarczy, żeby mówić o plagiacie?

 
 

Jak dodaje Eurowizja.org, sugestie co do plagiatu w przypadku "Zitti E Buoni" pojawiły się jeszcze po występie Maneskin na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Wtedy producent Anthony Laszlo mówił, że grupa za bardzo zainspirowała się jego piosenką "F.D.T.", co sporo internautów słyszy w refrenie (w tym we fragmencie tekstu). Sprawa została rozwiązana po szybkiej weryfikacji przeprowadzonej przez wytwórnię - z wynikiem korzystnym dla Maneskin.

 

Tymczasem "Zitti E Buoni" zostało odtworzone już ponad 83 mln razy i pokryło się podwójną platyną we Włoszech. Piosenka, która zawojowała Eurowizję, opowiada o odkupieniu i chęci odwrócenia losów świata przez muzykę. Do utworu powstał klip w reżyserii Simone Peluso, który przedstawia członków zespołu (Damiano, Victoria, Thomas i Ethan) w minimalistycznej kompozycji. Wszystko po to, by sami artyści mogli błyszczeć.

"Zitti E Buoni" to część albumu "Teatro d’ira – Vol. I", pierwszej części większego projektu szykowanego przez Måneskin. Płyta została nagrana w Mulino Recording Studio w Acquapendante i ma już ponad 100 milionów odtworzeń w serwisach streamingowych. To hołd oddany analogowemu klimatowi lat 70’. Krążek jest następca wydanego dwa lata wcześniej "Il ballo della vita", który pokrył się podwójną platyną. "Teatro d’ira – Vol. I" pojawił się na sklepowych półkach w Polsce 28 maja.

Więcej o: