70. rocznica urodzin Kory. W Warszawie odsłonięto mural upamiętniający ikonę polskiego rocka

Na warszawskich Bielanach odsłonięto mural upamiętniający Korę. Wydarzenie miało miejsce w dniu 70. urodzin zmarłej trzy lata temu wokalistki zespołu Maanam. Z tej okazji przypominamy największe przeboje grupy.

To już drugi mural z wizerunkiem Olgi "Kory" Sipowicz, jaki można oglądać w Warszawie. Pierwszy, projektu Brunona Althamera, powstał na tyłach Pałacu Branickich, przy ulicy Nowy Świat 18/20. Nowy, według projektu Tomasza Majewskiego, z białowłosą Korą pośród czerwonych róż, znalazł swoje miejsce przy ulicy Żeromskiego 44. Za jego wykonanie odpowiada Good Looking Studio. O dacie symbolicznego odsłonięcia poinformował niedawno na swoim Twitterze burmistrz dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk.

Mural został zaprezentowany 8 czerwca, w dniu 70. urodzin Kory. Burmistrz Bielan opublikował wtedy zdjęcie wielbicieli piosenkarki, sadzących wspólnie 320 krzewów róż tuż pod portretem zmarłej blisko trzy lata temu Olgi Sipowicz.

70. urodziny Kory. Życiorys artystki i największe przeboje Maanamu

Kora urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie jako Olga Aleksandra Ostrowska. W swoich nastoletnich latach współtworzyła tamtejszą kulturę hippisowską. W Krakowie również poznała Marka Jackowskiego, muzyka zespołu Vox Gentis, swojego pierwszego męża. Zasłynęła jako znakomita wokalistka i tekściarka rockowej grupy Maanam, założonej w połowie lat 70. przez Jackowskiego i Milo Kurtisa. Rozkwit kariery zespołu nastąpił po pamiętnym występie na scenie festiwalu piosenki w Opolu w 1981 roku. W roku 1984 Maanam zniknął z mediów i sal koncertowych po tym jak Kora sprzeciwiła się występowi zespołu na spotkaniu Komunistycznej Młodzieży z Polski i ZSRR w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury. Na zlocie obecny był Nikołaj Ryżkow, który niedługo potem został premierem Związku Radzieckiego. O tym, jak cenzurę Maanamu w radiowej Trójce obchodził Marek Niedźwiecki, możecie dowiedzieć się z poniższego materiału:

Zobacz wideo Kto był cenzurowany w PRL-u? Spotkało to tych artystów [Popkultura Extra]

Przez lata Maanam wylansował wiele niezapomnianych przebojów, takich jak "Boskie Buenos", "Krakowski Spleen", "Lucciola", "Lipstick on the Glass", "Wyjątkowo zimny maj", "Szare miraże" i "Kocham cię, kochanie moje".

Maanam - "Boskie Buenos"

 

Maanam - "Krakowski Spleen"

 

Maanam - "Lucciola"

 

Maanam - "Wyjątkowo zimny maj"

 

Kora chętnie zabierała głos w sprawach istotnych społecznie. Otwarcie opowiadała się m.in. za umożliwieniem formalizowania związków osób homoseksualnych, legalizacją aborcji czy depenalizacją marihuany. Od 2011 roku zasiadała w jury muzycznego talent show telewizji Polsat "Must be the Music. Tylko Muzyka", gdzie bezkompromisowo oceniała występy uczestników programu. Od 2013 roku walczyła z nowotworem jajnika. To m.in. dzięki jej inicjatywie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na refundowanie olaparybu, leku przeznaczonego dla kobiet zmagających się z tą chorobą. W trakcie choroby Kora wyszła za mąż za swojego wieloletniego partnera Kamila Sipowicza. Artystka zmarła 28 lipca 2018 roku na swoim ranczu na Roztoczu, gdzie lubiła spędzać czas w otoczeniu przyrody i swoich pupili. Niezwykły grób gwiazdy, z pomnikiem projektu rzeźbiarki Moniki Osieckiej, znajduje się na warszawskich Powązkach.

<<Reklama>> Ebook "KORA: Miłość zaczyna się od miłości" dostępny jest w Publio.pl >>

Kazik Staszewski z zespołu KultPolacy odchodzą z Kościoła. Kazik: Niech odchodzą i to jak najwięcej

Więcej o: