Ex Maanam z piosenką dla Kory. Muzycy są pewni, że "ten wartościowy utwór na pewno jej by się spodobał"

Z okazji 70. urodzin Kory na warszawskich Bielanach odsłonięto mural upamiętniający wokalistkę, tymczasem zespół Ex Maanam postanowił nagrać dla niej piosenkę. Muzykę napisał Ryszard "Placho" Olesiński,a słowa napisała nowa wokalistka grupy Karolina Leszko. "Jesteśmy pewni, że ten wartościowy utwór zarówno w warstwie muzycznej, tekstowej i obrazu na pewno spodobałby się Korze" - piszą autorzy.

Ex Maanam, czyli zespół składający się z muzyków niegdyś zasilających szeregi wywołującej kontrowersje grupy Złoty Maanam, postanowił uczcić 70. urodziny Kory Jackowskiej nowym utworem. Piosenka nazywa się "Przebudzenie" i "jest o pełnej świadomości siebie, swoich zachowań, reakcji i wyborów" - opisują jej twórcy.

Zobacz wideo Którzy artyści uniknęli cenzury, a którzy spotkali się z jej nadgorliwością?

"Ten wartościowy utwór na pewno spodobałby się Korze"

"Oddajemy w Wasze ręce nasz najnowszy kawałek 'Przebudzenie' Dedykujemy go tej wspaniałej artystce [Korze - przyp. red.], z którą Ryszard i Paweł współpracowali na scenie ponad ćwierć wieku" - czytamy na profilu grupy. Muzykę napisał Ryszard Olesisńki do słów Karoliny Leszko. Ta podkreśla, iż "To kawałek o życiu w pełnej wolności", zaś cały zespół jest przekonany:

Jesteśmy pewni, że ten wartościowy utwór zarówno w warstwie muzycznej, tekstowej i obrazu, na pewno spodobałby się Korze.
 

Ex Maanam to obowiązująca od 2019 roku nazwa składu Złoty Maanam. Przypomnijmy, że działalność grupy była sprawą bardzo niejednoznaczną od momentu jej powstania. Sama Kora mocno się od tej formacji dystansowała - kiedy w 2013 roku po śmierci Marka Jackowskiego muzycy z najdłużej działającego składu Maanamu (Ryszard Olesiński, Bogdan Kowalewski i Paweł Markowski) postanowili jednak reaktywować swoją działalność, ona odmówiła udziału i nie zgodziła się, by działali pod nazwą Maanam. W związku z tym pod szyldem Złoty Maanam podjęto współpracę z uczestniczką programu "Szansa na sukces", Karoliną Leszko-Tyszyńską - miał ją wybrać sam Jackowski.

Doszło do pewnych perturbacji, ostatecznie z formacji w składzie została tylko wokalistka, Olesiński i Bogdan Wawrzynowicz - wtedy jako zespół Karolina i Amanci wydali jeden singiel.

>>> 70. rocznica urodzin Kory. W Warszawie odsłonięto mural upamiętniający ikonę polskiego rocka <<<

Złoty Maanam dał o sobie ponownie przypomnieć po śmierci Kory. Ryszard Olesiński z poczucia "moralnego obowiązku" postanowił zespół reaktywować i wydał wtedy oświadczenie, w którym nawoływał do wspólnego "propagowania i pielęgnowania pamięci o wielkich artystach" - czyli Korze i Marku Jackowskim. O dziwo, przy tej smutnej okazji udało się mu także zażegnać spór z Kamilem Sipowiczem. Mąż zmarłej wokalistki tak się wzruszył piosenką, którą Olesiński napisał na pogrzeb Kory, że postanowił pójść na ugodę z muzykami. Ustalili, że nieakceptowana przez Korę nazwa "Złoty Maanam" przestanie być używana. Zamiast tego zespół będzie grać pod nazwą "Ex-Maanam" - i ta nazwa obowiązuje od stycznia 2019 roku.

Więcej o: