Na najnowszej płycie Miuosha nie usłyszymy Miuosha. Jest za to np. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Miuosh większości słuchaczy jest znany jako raper, który potrafi zapełnić całe stadiony. Jego projekty niejednokrotnie urzekały różnorodnością i rozmachem, grał np. już z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Teraz wypuszcza album "Pieśni współczesne", na którym sam nie rapuje. Za to zaprosił do współpracy 140 różnych artystów, w tym wykonawców z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, duet Kwiat Jabłoni, Króla, Tomasza Organka czy Julię Pietruchę. Ten projekt to także wyraz jego miłości do Śląska, z którego pochodzi.

Miuosh, a właściwie Miłosz Paweł Borycki, na polskiej scenie muzycznej działa już dwadzieścia lat. Jest zarówno jednym z lepiej rozpoznawanych w Polsce raperów, jak i producentów muzycznych, a na koncie ma kilka naprawdę nietuzinkowych projektów. Już wcześniej swoimi symfonicznymi projektami-koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia potrafił wypełnić największy stadion w kraju. A teraz zdecydował się na album o tyle ciekawy, że sam na nim nie rapuje.

Zobacz wideo Inspiracja czy ciężka praca, czyli skąd biorą się najlepsze pomysły. Wywiad z Krzysztofem Zalewskim [Popkultura Extra]

Na najnowszej płycie Miuosha nie usłyszymy rapującego Miuosha

"Pieśni współczesne" może i nie zawierają rapów Miousha, ale usłyszycie tam jego teksty i muzykę. Poza tym nie będziecie się nudzić przy odkrywaniu kolejnych kawałków, bo na płycie pojawia się ponad 140 innych wykonawców takich jak członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, a także najbardziej uznani twórcy młodego pokolenia polskiej muzyki tacy jak duet Kwiat Jabłoni czy znany z ubiegłorocznego Męskiego Grania Król. Do tego przewinęli się także tacy twórcy jak: Bela Komoszyńska, Ralph Kamiński, Natalia Grosiak, Jakub Józef Orliński, Igor Herbut, Julia Pietrucha czy Tomasz Organek.

Miuosh jako człowiek urodzony w Katowicach postanowił sięgnąć po śląskie inspiracje i przelać je w nowy projekt, w którym o śląskich sprawach historiach chce opowiadać nie jak o bajce z przeszłości, tylko jak o czymś, co ciągle kształtuje życie ludzi, którzy tę ziemię mają "we krwi". W "Pieśniach współczesnych" sięga więc do tradycji ludowych Śląska, lokalnych historii, wierzeń i mitologii - zapewnia wydawca albumu i podkreśla, że nowe kompozycje Miuosha "w aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii". Pierwszy utwór z płyty, którego możemy posłuchać to "Doliny".

 

Te zostały nagrane z Jakubem Józefem Orlińskim oraz Marcinem Wyrostkiem. Nowa płyta ma trafić do sprzedaży już niedługo, ale zamówić ją będzie można tylko przez stronę piesniwspolczesne.com.

Kim jest Miuosh? Pochodzący ze Śląska raper nagrał kilkanaście albumów studyjnych 

Miłosz Paweł Borycki urodził się 14 października 1986 w Katowicach. Mioush zaczynał działać jeszcze w 2001 roku od katowickiego hip-hopowego zespołu Projektor, z którym tworzył do 2011 roku - wydali wspólnie dwa albumy dostępne w powszechnej sprzedaży. W międzyczasie, bo już w 2007 roku wydał pierwszy solowy krążek "Projekcje" - od tego roku prowadzi też wytwórnię płytową pod nazwą Fandango Records. Wcześniej był związany z oficyną MaxFloRec, której był współzałożycielem. W 2010 dołączył też do zespołu 19SWC.

Sukces komercyjny przyszedł dopiero w 2012 roku wraz z jego szóstą płytą "Prosto przed siebie". Za nią dostał certyfikat platynowej płyty - wydawnictwo zrobiło na słuchaczach tak duże wrażenie, że wydany rok wcześniej album "Piąta strona świata" otrzymał status płyty złotej. Współpracował z takimi twórcami jak: Donatan, Firma, Onar, Paluch, Pokahontaz, Rahim, Smagalaz, Toony, Vienio, Pawbeats oraz White House.