Bardzo chętnie niegdyś słuchane stacje radiowe publicznego radia tracą popularność.
Udział radiowej Jedynki w słuchalności stacji radiowych zmalał o 0,8 pkt. proc. do 4,4 proc. - czyli do najniższego poziomu udziału w historii badań słuchalności radia. Poprzedni rekord najniższej słuchalności stacja odnotowała w okresie od lutego do kwietnia 2021 r. - było to 4,7 proc. - pisze portal wirtualnemedia.pl.
Podczas gdy słuchalność Jedynki jest najniższa w historii, liderem na rynku radiowym w okresie od marca do maja 2021 r. okazała się stacja RMF FM, która w najnowszej fali badania Radio Track Kantar Polska, opracowanym przez portal wirtualnemedia.pl notuje największy wzrost. Słuchalność RMF FM w grupie wiekowej 15-75 lat wynosi 30,1 proc., choć względem analogicznego okresu rok wcześniej udział zmniejszył się o 0,5 pkt. proc.
Drugie miejsce zajmuje Radio ZET z wynikiem 12,3 proc. - jest to spadek o 0,8 pkt. proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Trzecie miejscy zajmuje Eska, która notuje wzrost o 0,8 pkt. proc., a jej obecny udział wynosi 7,6 proc.
Największy spadek słuchalności (o 2,1 pkt. proc.) odnotowała Trójka, której wynik wynosi obecnie 2,5 proc. Ma to zapewne związek z kryzysem wizerunkowym stacji, spowodowanym przez niedawne wydarzenia.
W połowie maja 2020 roku unieważniono wydanie Listy Przebojów Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój", w której Kazik ostro krytykował Jarosława Kaczyńskiego. Ponadto zimą zeszłego roku znani dziennikarze zaczęli masowo opuszczać Program Trzeci i założyli własną rozgłośnię - Radio 357, które wystartowało 5 stycznia tego roku i utrzymuje się dzięki dobrowolnym wpłatom patronów.
Z Trójki odeszli m.in. Dariusz Bugalski, Paweł Drozd, Dariusz Rosiak, Anna Gacek, Wojciech Mann, Gaba Kulka, Jan Młynarski, Jan Chojnacki, Wojciech Waglewski i jego syn Fisz.