Nie każdy muzyk ma doktorat z astronomii, mało który gitarzysta też używa monety do szarpania strun - większość poprzestaje na palcach albo specjalnych kostkach. A Brian May z Queen ma i doktorat i gra na gitarze monetą. Nim jednak doszedł do wniosku, że jego idealnym narzędziem będzie brytyjska sześciopensówka, testował różne opcje. W ostatnim wywiadzie z BBC gitarzysta dokładnie wyjaśnił, dlaczego woli grać w ten sposób.
Sześciopensówka to brytyjska moneta, która po raz pierwszy w obiegu pojawiła się jeszcze w 1551 roku. Przez długie lata robiono ją ze srebra, jednak po wojnie, a dokładnie od 1947 roku, bije się ją z miedzioniklu. Właściwości tego stopu sprawiają, że gitarzysta legendarnego zespołu Queen może wyczyniać cuda ze swoją gitarą. W trakcie rozmowy z radiem BBC potwierdził, że to do dziś jego ulubione narzędzie.
"Używałem bardzo giętkich kostek, bo myślałem, że dzięki temu będę grać szybciej. Ale z czasem odkryłem, że wygodniejsze dla mnie w użyciu są sztywniejsze kostki. Im materiał jest bardziej twardy, tym lepiej wyczuwa się, co się dzieje ze strunami w twoich palcach. Ostatecznie wybrałem monetę i okazała się po prostu idealna. To wszystko, czego potrzebuję" - wyjaśnił i dodał, że od kiedy gra monetą, trochę inaczej też ją trzyma - tak jakby zginał jeden z palców wokół krawędzi. To technika, której jest wierny od dawna.
Dlaczego moneta tak dobrze się sprawdza? Brain May rozwinął:
Sześciopensówka jest wystarczająco twarda, by dać ci pełen kontakt ze struną, a dzięki temu, że jest zrobiona z miedzioniklu, jest na tyle miękka, że tych strun nie poprzerywa. Ma też uroczą, ząbkowaną krawędź. Jeśli odpowiednio się ją ustawi, wydobywa świetny pluszczący dźwięk. Traktuję gitarę jak głos, a ten plusk jest jedną z głosek, za pomocą której sprawiam, że gitara mówi.
Brain May urodził się w 1947 roku w Londynie. Już w wieku pięciu lat grał na pianinie, pierwszą gitarę dostał dwa lata później. W wieku 16 lat razem z ojcem inżynierem zbudował własną gitarę elektryczną, bo nie było go wtedy stać na zakup takiej ze sklepu ze sprzętem muzycznym. Red Special powstała z kawałków starego piecyka, guzików i części motocykla. Grał na niej przez całą późniejszą karierę - miała unikalne brzmienie.
To też Brian May razem z kolegą Timem Staffellem założył zespół Smile, który zmienił nazwę na Queen, kiedy w 1971 roku dołączył do niego Freddie Mercury. May skomponował największe przeboje zespołu takie jak "Who Wants to Live Forever", "Too Much Love Will Kill You", "The Show Must Go On", a także "We Will Rock You" - klaskanie i tupanie podczas refrenu było jego pomysłem, chciał dać publiczności utwór, który mogłaby odgrywać razem z zespołem. W 2011 roku znalazł się na 26. miejscu listy listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".