Większość gitarzystów gra kostką. Ale nie Brian May z Queen. On gra monetą

Brian May z Queen choćby tylko według magazynu "Rolling Stone" jest jednym ze 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów. Autor tak nieśmiertelnych przebojów jak "We Will Rock You", "Who Wants to Live Forever" czy "The Show Must Go On" wypracował unikalne brzmienie swojego instrumentu, które trudno pomylić z czymkolwiek innym. Sekretem jego brzmienia jest właśnie mała moneta.

Nie każdy muzyk ma doktorat z astronomii, mało który gitarzysta też używa monety do szarpania strun - większość poprzestaje na palcach albo specjalnych kostkach. A Brian May z Queen ma i doktorat i gra na gitarze monetą. Nim jednak doszedł do wniosku, że jego idealnym narzędziem będzie brytyjska sześciopensówka, testował różne opcje. W ostatnim wywiadzie z BBC gitarzysta dokładnie wyjaśnił, dlaczego woli grać w ten sposób.

Zobacz wideo "Bohemian Rhapsody" - zwiastun #2

Brian May z Queen zdradził, dlaczego do grania na gitarze używa monety

Sześciopensówka to brytyjska moneta, która po raz pierwszy w obiegu pojawiła się jeszcze w 1551 roku. Przez długie lata robiono ją ze srebra, jednak po wojnie, a dokładnie od 1947 roku, bije się ją z miedzioniklu. Właściwości tego stopu sprawiają, że gitarzysta legendarnego zespołu Queen może wyczyniać cuda ze swoją gitarą. W trakcie rozmowy z radiem BBC potwierdził, że to do dziś jego ulubione narzędzie.

"Używałem bardzo giętkich kostek, bo myślałem, że dzięki temu będę grać szybciej. Ale z czasem odkryłem, że wygodniejsze dla mnie w użyciu są sztywniejsze kostki. Im materiał jest bardziej twardy, tym lepiej wyczuwa się, co się dzieje ze strunami w twoich palcach. Ostatecznie wybrałem monetę i okazała się po prostu idealna. To wszystko, czego potrzebuję" - wyjaśnił i dodał, że od kiedy gra monetą, trochę inaczej też ją trzyma - tak jakby zginał jeden z palców wokół krawędzi. To technika, której jest wierny od dawna.

Dlaczego moneta tak dobrze się sprawdza? Brain May rozwinął:

Sześciopensówka jest wystarczająco twarda, by dać ci pełen kontakt ze struną, a dzięki temu, że jest zrobiona z miedzioniklu, jest na tyle miękka, że tych strun nie poprzerywa. Ma też uroczą, ząbkowaną krawędź. Jeśli odpowiednio się ją ustawi, wydobywa świetny pluszczący dźwięk. Traktuję gitarę jak głos, a ten plusk jest jedną z głosek, za pomocą której sprawiam, że gitara mówi.

Brain May urodził się w 1947 roku w Londynie. Już w wieku pięciu lat grał na pianinie, pierwszą gitarę dostał dwa lata później. W wieku 16 lat razem z ojcem inżynierem zbudował własną gitarę elektryczną, bo nie było go wtedy stać na zakup takiej ze sklepu ze sprzętem muzycznym. Red Special powstała z kawałków starego piecyka, guzików i części motocykla. Grał na niej przez całą późniejszą karierę - miała unikalne brzmienie.

To też Brian May razem z kolegą Timem Staffellem założył zespół Smile, który zmienił nazwę na Queen, kiedy w 1971 roku dołączył do niego Freddie Mercury. May skomponował największe przeboje zespołu takie jak "Who Wants to Live Forever", "Too Much Love Will Kill You", "The Show Must Go On", a także "We Will Rock You" - klaskanie i tupanie podczas refrenu było jego pomysłem, chciał dać publiczności utwór, który mogłaby odgrywać razem z zespołem. W 2011 roku znalazł się na 26. miejscu listy listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

Więcej o: