Największa Gitarowa Orkiestra Świata. Tysiące gitarzystów i gitarzystek zagrało "Hey Joe"

Tysiące gitarzystów i gitarzystek zagrało legendarne "Hey Joe" Jimiego Hendrixa podczas specjalnej edycji Gitarowego Rekordu Świata, która odbyła się 19 czerwca. W warunkach obostrzeń sanitarnych udało się spotkać nie tylko w sieci, ale i na wrocławskiej Pergoli. Do wspólnego grania przyłączyli się muzycy w całej Polsce i na świecie - od Koszalina i Legnicy, przez Londyn, po Kanadę i Australię.

Największą Gitarową Orkiestrę Świata poprowadził Leszek Cichoński. - Jesteśmy szczęśliwi, że po roku przerwy, przy stale zmieniających się okolicznościach związanych z pandemią, udało nam się spotkać na Pergoli. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy mimo innego niż zawsze terminu i miejsca wzięli udział w Rekordzie, zarówno we Wrocławiu, jak i w sieci. To była wspaniała próba generalna przed pobiciem Rekordu za rok, gdy 1 maja wrócimy na Rynek i zagramy po raz dwudziesty - komentuje pomysłodawca Rekordu.

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Wielkie gitarowe święto we Wrocławiu i nie tylko. Na scenie m.in. Grzegorz Markowski

Do gitarzystów grających na Pergoli przyłączyły się tysiące entuzjastów Hendrixa z każdego zakątka świata - organizatorzy otrzymali zgłoszenia z niewielkiej Pszczyny, z Legnicy i Koszalina, ale także z Australii, Londynu czy Kanady. Za rok impreza świętować będzie swoje 20-lecie na wrocławskim Rynku.

Przeboje wszech czasów zagrali we Wrocławiu m.in. Jan Borysewicz, Grzegorz Skawiński, Piotr Bukartyk, Łukasz Łyczkowski, Wojciech Pilichowski, Adam Palma i Krzesimir Dębski, a także Gary Moore Tribute Band i gitarzysta Raya Charlesa – Kenny Carr. Dużym przeżyciem był występ online Grzegorza Markowskiego, który zaśpiewał "Nie płacz Ewka" zespołu Perfect. Córka artysty – Patrycja – wykonała z kolei "Foxy Lady" Hendrixa.

Do Rekordu online dołączył również rosyjski wirtuoz gitary Roman Miroshnichenko. Podczas tegorocznej edycji imprezy odbył się zlot uczniów Leszka Cichońskiego – Gitarowy Rekord Świata rozpoczął się koncertem z ich udziałem. W tym roku bowiem szef festiwalu świętuje 30-lecie działalności edukacyjnej i wydania kultowego podręcznika dla gitarzystów pt. "Blues-Rock Guitar Workshop". Jak co roku na uczestników imprezy czekały konkursy na najdziwniejszą "Gitarę z byle czego" i najlepsze przebranie oraz inne atrakcje.

Brian May miał zawał serca Większość gitarzystów gra kostką. Ale nie Brian May z Queen. On gra monetą

Więcej o: