Polska dyrygentka jedną z najlepszych na świecie. W dziesiątce tylko dwoje Europejczyków

Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, znalazła się w gronie najlepszych dyrygentów wybranych na 2021 World Choir Festival w Hong Kongu.

W konkursie 2021 World Choir Festival w Hong Kongu wzięło udział niemal 200 chórów z całego świata. Fabiańczyk-Makuch znalazła się w grupie 10 najlepszych dyrygentów festiwalu - jako jedyna kobieta z Europy i jeden z dwóch dyrygentów europejskich.

Męskie Granie 2020 Męskie Granie 2021. Znamy pierwszych artystów

Szczeciński chór ze Złotym Dyplomem w Hong Kongu

Dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch, profesorka nadzwyczajna na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi chór szczecińskiej uczelni od 18 lat, jest jego założycielką. W składzie jest niemal sto osób, mają na koncie koncerty na całym świecie. Tym razem rywalizowali online, ze względu na pandemię konkurs odbył się w takiej właśnie formie.

Zobacz wideo Sampling. O co w tym chodzi? Którzy artyści z tego korzystają? [Popkultura Extra]

Zmagania konkursowe oceniało międzynarodowe jury, złożone z wybitnych specjalistów w dziedzinie muzyki, dyrygentów i kompozytorów. Polski zespół zdobył również w Hong Kongu Złoty Dyplom.

'Unorthodox' Uciekła od chasydów. Nowa książka bohaterki serialu "Unorthodox" [FRAGMENT]

Zespół wydał siedem płyt CD: "Pozdrowione bądźcie morza", "Gra fal", "Pod okapem śniegu", "Ave Maris Stella", "Regina Poloniae", "Sub Tuum Praesidium", "Te Deum Pro Patria" oraz zrealizował jedenaście teledysków, m.in. do piosenki doskonale znanej wielbicielom serialu Netfliksa "Wiedźmin".

 

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie chóru, jego repertuar zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach. "Poprzez utwory rozrywkowe, które charakteryzuje subtelna i dowcipna choreografia, uzdolnieni, młodzi artyści przełamują klasyczny stereotyp postrzegania chóru, zapewniając publiczności niezapomniane, muzyczne wrażenia. Najważniejszym celem chóru jest uzyskanie spójnego brzmienia, nierzadko wykraczającego poza chóralną tradycję oraz ukazanie, że muzyka nie ma granic, a na scenie najważniejsza jest jedność, harmonia i niegasnąca pasja" - zaznaczają twórcy.

Więcej o: