Leszek Faliński nie żyje. Były perkusista Dżemu był "siłą napędową" zespołu

Leszek Faliński, były perkusista zespołu Dżem, zmarł w nocy z 30 czerwca na 1 lipca w Tychach. Miał 63 lata. "Spośród tych, którzy doszli na przestrzeni lat, najważniejszy okazał się Leszek Faliński. To on wraz z Riedlem stanowił wówczas siłę napędową zespołu" - czytamy na stronie internetowej Dżemu.

Leszek Faliński był perkusistą pierwszego składu Dżemu, grał w zespole od połowy lat 70. do początku lat 80. Informację o jego śmierci potwierdziła w rozmowie z portalem noweinfo.pl kuzynka muzyka.

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Leszek Faliński nie żyje. Chorował już od dłuższego czasu, miał kłopoty z płucami

Leszek Faliński już od dłuższego czasu miał borykać się z problemami zdrowotnymi. To między innymi dlatego trzy lata temu nie był obecny na 40-leciu Dżemu. Z informacji portalu noweinfo.pl wynika, że muzyk ostatnie lata spędził w Niemczech, natomiast po powrocie do Polski zamieszkał w Tychach. Tam podupadł na zdrowiu, miał problemy z płucami. Zmarł w nocy z 30 czerwca na 1 lipca w wieku 63 lat.

Leszek Faliński i Ryszard Riedel "siłą napędową" Dżemu

Leszek Faliński urodził się 4 marca 1958 roku w Katowicach, młodość spędził w Tychach. Pochodził z muzykalnej rodziny, sam ukończył muzyczną szkołę średnią. Do Dżemu dołączył w 1975 roku wraz z bratem. Został perkusistą, jego brat Tadeusz grał na basie.

"Dżem nie miał też jeszcze jednej rzeczy - stałego składu mianowicie. Co dotyczyło (i długo dotyczyć będzie) zwłaszcza funkcji perkusisty. [...] Po prostu skład tasował się nieustannie" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej zespołu Dżem. "Spośród tych, którzy doszli na przestrzeni lat, najważniejszy okazał się Leszek Faliński. To on wraz z Riedlem stanowił wówczas siłę napędową zespołu. To oni komponowali pierwsze oryginalne utwory zespołu (można powiedzieć, iż własny program wykluł się w lecie 1979 w mazurskich Wilkasach). To oni nalegali, by Dżem wziął udział w festiwalu w Jarocinie. I postawili na swoim" - napisano. Jarocin był strzałem w dziesiątkę. Zespół odniósł tam w 1980 roku ogromny sukces. Dżem wystąpił w składzie: Ryszard Riedel, Leszek Faliński, Tadeusz Faliński, Adam Otręba, Jerzy Styczyński.

Niedługo po pamiętnym występie w Jarocinie Leszek Faliński odszedł jednak z zespołu i w 1982 roku założył z braćmi - Tadeuszem i Mieczysławem - zespół Daktyl, który jednak nie przetrwał. Tadeusz wyjechał do Niemiec, a niedługo później, po odbyciu służby wojskowej dołączył do niego Mieczysław. Leszek stworzył więc Leszek Faliński Band, który w 2000 roku wydał album zatytułowany "Musisz wiedzieć".

 
Więcej o: