Mata pierwszym Polakiem na liście Billboard! Chodzi o piosenkę "Kiss cam (podryw roku)"

Młody Matczak jest pierwszym artystą z Polski, który trafił na listę Billboard Global Excl. U.S. Raper zadebiutował na 198. miejscu rankingu. Doceniony został jego utwór "Kiss cam (podryw roku)", który w momencie debiutu miał już 10 mln odtworzeń poza Stanami Zjednoczonymi.

"Mata to pierwszy artysta z Polski, który trafił na listę przebojów Billboard Global Excl. U.S. Debiutuje na 198. miejscu z 'Kiss cam (podryw roku)'. Jest to także pierwszy utwór śpiewany w języku polskim, który trafił na listę. Z danych MRC Data wynika, że piosenka 20-letniego rapera z Wrocławia zadebiutowała z wynikiem 10,3 mln odtworzeń poza Stanami Zjednoczonymi" - napisano na stronie billboard.com.

 

Pierwszy Polak i pierwszy utwór w języku polskim na liście Billboard Global Excl. U.S.!

Portal zauważa, że sumę odtworzeń zwiększyła premiera teledysku. "Ze wszystkich 200 piosenek w rankingu, utwór 'Kiss cam (podryw roku) jest jednym z zaledwie 18, które czerpią większość odtworzeń z serwisów wideo, a nie platform audio" - dodaje Billboard.

Młody Mata niedawno pobił polski rekord najczęściej słuchanej piosenki w ciągu doby. Jego singiel "Kiss cam (podryw roku)" został odtworzony aż 701 519 razy - dzięki czemu pobił ustanowiony przez siebie rekord z utworu "Patokreacja" (wówczas było to 643 846 odsłuchań).

Na liście Billboard debiutowali też inni Polacy, ale nie na tej konkretnej liście. Barbara Stanisława Trzetrzelewska pojawiła się na liście Hot 100 Billboardu. Utwór "Time and Tide" dotarł w 1988 roku na 26. miejsce w tym zestawieniu. Behemoth to z kolei pierwszy zespół w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego wydawnictwo znalazło się na liście sprzedaży Billboard. W 2007 roku zespół był notowany na 149. miejscu w sprzedaży (w pierwszym tygodniu wydania albumu).

Poza Matą, na Billboard Global Excl. U.S. zadebiutował także japoński artysta Kenshi Yonezu. Jego piosenka "Shinigami" uplasowała się na 55. miejscu w liście przebojów, a "Daydream" na 173. miejscu w rankingu tej listy. Piosenki te plasują się kolejno na drugim i czwartym miejscu najlepiej sprzedających się singli poza Stanami Zjednoczonymi (odpowiednio 22 400 i 15 000).

Najlepiej sprzedającym się utworem tygodnia jest "Bad Habits" Eda Sheerana (41 600). Na trzecim miejscu znalazł się utwór "Pale Blue" w wykonaniu Yonezu (21 100).

Więcej o: