Organek zagra piosenki inspirowane fotografiami z Powstania Warszawskiego. "Teksty pisały się same"

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Tytuł koncertu i płyty przygotowanej z tej okazji to "Ocali nas miłość".

Muzeum Powstania Warszawskiego co roku przygotowuje w związku z rocznicą program obchodów, do którego angażuje polskich artystów. "Ocali nas miłość" to zbiór piosenek skomponowanych przez zespół Organek. Na płycie pojawią się goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska.

Organek upamiętnia Powstanie Warszawskie. "Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie"

Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów: Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Każda z ośmiu piosenek na płycie była inspirowana inną fotografią.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

- Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same - mówi Tomasz Organek.

Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego w ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy. - Cieszę się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie "Ocali nas miłość" młode osoby będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

"Ocali nas miłość" to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało albumy takie jak "Fogg - pieśniarz Warszawy" w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, "Powstanie Warszawskie" Lao Che, "Jestem przestrzeń" Moniki Borzym, "Historie" Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy "Placówka ’44" w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.

Koncert Tomasza Organka i gości odbędzie się 24 lipca o 21.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia odbędzie się premiera płyty "Ocali nas miłość". Sprzedaż biletów rozpocznie się 7 lipca na stronie https://bilety.1944.pl/.

Więcej o: