Instynktowna artystyczna więź. Hania Rani i Dobrawa Czocher prezentują debiut dla Deutsche Grammophon

Hania Rani i Dobrawa Czocher podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon 26 maja 2021 roku, niedługo po zakończeniu pracy nad albumem "Inner Symphonies". Pierwszy singiel, "Con Moto", pojawił się we wszystkich serwisach streamingowych 16 lipca. W środę, 21 lipca na wszystkich platformach cyfrowych będzie dostępny teledysk do utworu.

Pianistka i wokalistka Hania Rani oraz kompozytorka i wiolonczelistka Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą firmą. Zaczęły razem tworzyć muzykę w bardzo młodym wieku, odkrywając łączącą je, instynktowną artystyczną więź.  Obie artystki są teraz odnoszącymi sukcesy muzykami, ale ta szczególna więź pozostaje niezmieniona. - Jest między nami dużo swoistego pokrewieństwa - mówi Hania Rani. - Kiedy jesteś rodzeństwem, możesz być szczery. Ufamy sobie nawzajem - wtóruje jej Dobrawa Czocher.

Zobacz wideo Męskie Granie 2021. Daria Zawiałow będzie mieć w tym roku pełne ręce roboty

"Inner Symphonies". Hania Rani i Dobrawa Czocher z nadzieją spoglądają w przyszłość

To poczucie wzajemnego zaufania i zrozumienia zainspirowało ich debiutancki album dla DG. Stworzony przez Hanię Rani i Dobrawę Czocher, nagrany w sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, "Inner Symphonies" jest ich pierwszym pełnym albumem złożonym z autorskich utworów. Jego premierę zaplanowano na 15 października 2021 roku.  Pierwszy singiel, Con Moto, ukazał  się 16 lipca. Teledysk do tego utworu, który nakręcono w jednym z najstarszych teatrów w Polsce, Starym Teatrze w Krakowie, pojawi się 21 lipca 2021 roku.

Motywem przewodnim "Inner Symphonies" jest nadzieja. Zwłaszcza podczas blokady spowodowanej pandemią, Hania i Dobrawa wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki.

Pamiętam, jak Hania wspomniała mi, że Jej babcia mówiła: "Wiosna nadejdzie, to pewne". Świat wydawał się rozpadać, kiedy zaczynałyśmy pracę nad tym albumem, ale miałyśmy nadzieję na lepszą przyszłość. Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę rozwijaniu naszej muzyki

- opowiada Dobrawa Czocher.

Praca nad "Inner Symphonies" zaczęła się od rozmów przez internet. Gdy artystki mogły wreszcie spotkać się w Gdańsku, działania ruszyły spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów, wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu. - Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie - wspomina Dobrawa. 

Miłość do świata natury znajduje swoje odzwierciedlenie w albumie, wraz z motywami przyjaźni i nadziei. Kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków, od powolnego, tajemniczego piękna "Whale's Song" po zawrotny ruch "Con Moto", którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się spośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

"Con Moto" (ruchliwie, żywo), jak sama nazwa wskazuje, była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia. Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu. Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu. "Con Moto" jest zatem również naszą odą do wolności

- mówią zgodnie artystki.

 

Jeszcze w tym roku Hania Rani i Dobrawa Czocher ruszą w trasę po Europie. Odwiedzą następujące miasta:

 • 22/09/2021 - Hamburg - Yellow Lounge @ Reeperbahn Festival 
 • 02/10/2021 - Berlin - Disappearing Berlin 
 • 06/10/2021 - Bruksela - Nuits Sonores @ Bozar    
 • 26/10/2021 - Paryż - La Maroquinerie 
 • 28/10/2021 - Londyn - Union Chapel 
 • 30/10/2021 - Dublin -  Pavilion Theatre 
 • 02/11/2021 - Zurych - Kaufleuten 
 • 03/11/2021 - Utrecht - TivoliVredenburg @ Hertz         
 • 05/11/2021 - Kolonia - Stadtgarten 
 • 06/11/2021 - Karlsruhe - Tempel   
 • 08/11/2021 - Wiedeń - Konzerthaus 
 • 09/11/2021 - Praga -  Palac Akropolis 
 • 17/12/2021 - Barcelona - La Nau 
 • 18/12/2021 - Madryt -  Auditorio Nacional

W najbliższych dniach poznamy także polskie miasta, w których wystąpi ten wyjątkowy duet.

Więcej o: