Festiwal, który wziął się z wdzięczności, czyli co to właściwie jest Pol'and'Rock?

Kiedy w 1993 roku startował pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaangażowanie tysięcy ludzi przerodziło się w coś niesamowitego - oprócz pieniędzy z portfeli na leczenie dzieci, WOŚP wydobył też niesamowitą energię i dobro z ludzkich serc. Dwa lata później po raz pierwszy organizatorzy powiedzieli wszystkim wielkie "dziękujemy", zapraszając ich na Przystanek Woodstock.

Ci, którzy grali z Orkiestrą w pierwszych finałach albo w 1995 roku szaleli pod sceną pierwszego Przystanku Woodstock, bo tak do 2017 roku nazywał się Pol'and'Rock Festival, w tym roku po zabraniu obowiązkowych wejściówek spokojnie mogą zabrać na teren dawnego lotniska Makowice-Płoty w woj. zachodniopomorskim swoje dzieci, a może i wnuki. Za nami przecież już 29 finałów WOŚP, a już za chwilę zacznie się 27 festiwal, który z założenia jest podziękowaniem za zaangażowanie w zimową zbiórkę.

Ben Affleck i Matt DamonDamon i Affleck w pierwszym wspólnym scenariuszu od "Buntownika z wyboru" [ZWIASTUN]

Podobno idea festiwalu zrodziła się w głowie Jerzego Owsiaka po tym, jak wrócił z podróży do Stanów Zjednoczonych. Nazwa nawiązywała do legendarnego festiwalu muzycznego, w którym w stanie Nowy Jork w 1969 roku uczestniczyło 400 tys. osób. Na scenie zagrały takie dziś legendarne gwiazdy jak Jimi Hendrix, The Who, Joe Cocker czy Janis Joplin. A skąd przed "Woodstockiem" pojawił się "Przystanek"? To z kolei słowo wzięte z niezwykle sympatycznego i popularnego serialu "Przystanek Alaska", który pokazywała w latach 90. polska telewizja.

Zobacz wideo My ich też, bardzo! Męskie Granie Orkiestra 2021 to trzy zupełnie różne osobowości - i pięknie się zgrali

Gdy po 23 latach ze względu na przejęcie praw do nazwy "Woodstock" przez komercyjną agencję, organizatorzy polskiej imprezy zdecydowali się na zmianę nazwy, ale grają dalej z takim samym zapałem.

Jednym ze sponsorów, którzy również pojawiają się na festiwalu, jest Allegro, które gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od 21 lat. Tylko podczas ostatniego finału aukcje Allegro dla WOŚP zakończyły się kwotą 30 135 000 złotych, firma powiększyła ten wynik o dodatkowy milion złotych przekazany na konto Orkiestry. Z kolei podczas Najpiękniejszego Festiwalu Świata zapewnia m.in. jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji - wielkie młyńskie koło, dzięki któremu można podziwiać festiwalowe pole z góry. A zimą oczywiście pomaga w aukcjach, które podgrzewają atmosferę podczas często mroźnych przecież styczniowych dni, gdy niestrudzeni wolontariusze wyruszają na ulice z puszkami.

Na aukcjach dla WOŚP można wylicytować naprawdę niesamowite rzeczy

Samo sprawdzanie, o co w tym roku można powalczyć w słusznym celu podczas aukcji to już niezła zabawa. Bo choćby podczas ostatniego kreatywnością wykazały się gwiazdy: aktor Andrzej Chyra zaoferował własnoręczne sprzątanie mieszkania osobie, która wylicytuje tę usługę - i udało mu się zebrać dla WOŚP aż 42 700 złotych, a wokalista Dawid Podsiadło obiecał, że upiecze serniki i osobiście je dostarczy. Zwycięzca tej aukcji zapłacił 40 200 złotych.

Na stronach z aukcjami w Allegro można było zdobyć także m.in. rakietę Igi Świątek, książkę i FErrari Radka Kotarskiego, wizytę na próbie zespołu Kwiat Jabłoni czy lekcję pisania piosenek z Bokką, ale i zadziwiające przedmioty jak długie na ponad 2 metry, wyposażone w klapki i bezuciskowe skarpety. Każda aukcja, nie tylko taka niezwykła ma znaczenie. Ludzie wystawiają i zdjęcia swoich psów, i książki, i płyty, i... naprawdę, ograniczają nas tylko przepisy prawa i wyobraźnia.

Pol'and'Rock Festival - zdjęcie z 2019 rokuZawsze ze świetną muzyką - i nie tylko. Nie ma drugiego takiego festiwalu jak Pol'and'Rock

To, że dzięki aukcjom na rzecz WOŚP można było zostać właścicielem jednej z trzech przysługujących Oldze Tokarczuk replik Medalu Noblowskiego, kurtki noszonej przez Bogusława Lindę w "Psach", przemowy ślubnej specjalnie napisanej dla zwycięzcy przez Szymona Majewskiego, a także spotkać się z Robertem Lewandowskim, Marcinem Dorocińskim czy z Kamilem Stochem, to jedno. Najważniejsze jednak, że wszystkie pieniądze zebrane na aukcjach prowadzonych za pośrednictwem Allegro zasilają konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory Aukcje Allegro dla WOŚP zebrały ponad 110 milionów złotych.

I właśnie w podziękowaniu za serca licytujących, wystawiających przedmioty, zbierających do puszek wolontariuszy, ale także tych, którzy je zapełniają, dla osób pracujących przy organizacji i po prostu dla sympatyków WOŚP za to, że są - w tym roku Pol'and'Rock odbędzie się po raz kolejny, w dniach od 29 do 31 lipca.

Więcej o: