"Ocali nas miłość" – bo taki tytuł będą miały płyta i koncert – to zbiór piosenek skomponowanych przez zespół Ørganek. Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów: Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Każda z ośmiu piosenek na płycie była inspirowana inną fotografią.
- Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same – mówi Tomasz Organek.
Nie chcieliśmy nagrać ośmiu smutnych piosenek. Te zdjęcia pokazały bardzo dużo życia. Pomiędzy walką ludzie są uśmiechnięci, bo ktoś pewnie powiedział dowcip albo znaleźli żywego pieska w ruinach, więc się cieszą. Gdzieś jakaś pani podaje innej zupę z prawdziwą troską. Na innym nastolatka z lustereczkiem przegląda się zalotnie, filuternie coś poprawia, bo to jej młodość, chce dobrze wyglądać. A z tyłu wojna, walące się budynki
- opowiadał Organek podczas konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego w ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak i ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy. Na płycie pojawią się znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska, którzy zaśpiewali wraz z Organkiem podczas koncertu "Ocali nas miłość" w Warszawie.
- Uczestnicy Powstania Warszawskiego fascynują kolejne pokolenia. Życiorysy Powstańców Warszawskich przyciągają uwagę żarliwością zaangażowania w istotne sprawy. Spuścizna życia wielu z nich, mimo że z wyroku historii zakończonego przedwcześnie, jest imponująca. Jedną z osób, których biografia rozbudza wyobraźnię, jest Eugeniusz Lokajski ps. Brok – wybitny sportowiec, genialny fotograf, żołnierz i Powstaniec. Cieszę się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie „Ocali nas miłość" młode osoby będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Ocali nas miłość" to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało takie albumy jak "Fogg – pieśniarz Warszawy" w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, "Powstanie Warszawskie" Lao Che, "Jestem przestrzeń" Moniki Borzym, "Historie" Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy "Placówka ’44" w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.