"Ocali nas miłość". Koncert i płyta Organka na 77. rocznicę Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Efektem jest specjalnie przygotowana płyta inspirowana powstańczymi fotografiami oraz rocznicowy koncert w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, który odbył się 24 lipca.

"Ocali nas miłość" – bo taki tytuł będą miały płyta i koncert – to zbiór piosenek skomponowanych przez zespół Ørganek. Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów: Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Każda z ośmiu piosenek na płycie była inspirowana inną fotografią.

Zobacz wideo Męskie Granie 2021. Ten singiel zaskoczył wielu - i bardzo dobrze

Organek z płytą inspirowaną zdjęciami z Powstania Warszawskiego

- Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same – mówi Tomasz Organek.

Nie chcieliśmy nagrać ośmiu smutnych piosenek. Te zdjęcia pokazały bardzo dużo życia. Pomiędzy walką ludzie są uśmiechnięci, bo ktoś pewnie powiedział dowcip albo znaleźli żywego pieska w ruinach, więc się cieszą. Gdzieś jakaś pani podaje innej zupę z prawdziwą troską. Na innym nastolatka z lustereczkiem przegląda się zalotnie, filuternie coś poprawia, bo to jej młodość, chce dobrze wyglądać. A z tyłu wojna, walące się budynki

- opowiadał Organek podczas konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego w ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak i ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy. Na płycie pojawią się znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska, którzy zaśpiewali wraz z Organkiem podczas koncertu "Ocali nas miłość" w Warszawie. 

- Uczestnicy Powstania Warszawskiego fascynują kolejne pokolenia. Życiorysy Powstańców Warszawskich przyciągają uwagę żarliwością zaangażowania w istotne sprawy. Spuścizna życia wielu z nich, mimo że z wyroku historii zakończonego przedwcześnie, jest imponująca. Jedną z osób, których biografia rozbudza wyobraźnię, jest Eugeniusz Lokajski ps. Brok – wybitny sportowiec, genialny fotograf, żołnierz i Powstaniec. Cieszę się, że dzięki Tomaszowi Organkowi i płycie „Ocali nas miłość" młode osoby będą miały szansę zetknąć się z życiorysem ich rówieśnika, któremu przyszło żyć i tworzyć w naprawdę trudnych czasach – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Ocali nas miłość" to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało takie albumy jak "Fogg – pieśniarz Warszawy" w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, "Powstanie Warszawskie" Lao Che, "Jestem przestrzeń" Moniki Borzym, "Historie" Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy "Placówka ’44" w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.

Więcej o: