Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz nie żyje. Legendarny jazzman i kompozytor miał 93 lata

Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - saksofonista, jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych w Polsce, kompozytor muzyki filmowej i serialowej. Swoimi utworami zilustrował m.in. "Czterdziestolatka", "Janosika", "Wojnę domową", "Zaklęte rewiry" i "Podróż za jeden uśmiech". W kwietniu Matuszkiewicz skończył 93 lata.

Wiadomość o śmierci Matuszkiewicza podało Jazz Forum, powołując się na Piotra Cholewińskiego, opiekuna muzyka i kompozytora. "Legendarny saksofonista, pionier polskiego jazzu, słynny kompozytor muzyki filmowej, zmarł dzisiaj, w sobotę 31 lipca 2021 roku, w swoim domu w Warszawie o godz. 12.39" - czytamy na Facebooku.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz nie żyje. To on nadał niezapomniane brzmienie wielu filmom i serialom

"Dudusia" pożegnał m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Przyjaciel moich rodziców, mąż mojej mamy chrzestnej — zawsze uśmiechniętej Grażynki. Życzliwy i prostolinijny, uczył nas jeździć na nartach starym dostojnym stylem. Autorytet pokoleń muzyków, pionier polskiego jazzu, którym zaczął się parać tuż po wojnie, saksofonista, ale nade wszystko kompozytor muzyki filmowej — i to jakiej! (...) Czasem mam wrażenie, że prawie wszystkie znane nam filmowe szlagiery napisał właśnie On. Strasznie nam Ciebie Dudusiu będzie brakować" - napisał polityk.

Jerzy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle. Do 16. roku życia mieszkał we Lwowie; w kwietniu 1944 roku powrócił wraz z rodziną do Jasła. Karierę muzyczną rozpoczął w Krakowie, dokąd przeprowadził się po wojnie. Właśnie tam podjął się gry na klarnecie, a następnie na saksofonie, który stał się jego ukochanym instrumentem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi na wydziale operatorskim. Jeszcze w trakcie nauki Matuszkiewicz założył pionierski zespół jazzowy Melomani, który prowadził do 1958 roku.

Lata 60. przyniosły sporo wyjazdów za granicę oraz intensywne prace nad muzyką do filmów i seriali — tą drugą dziedziną młody instrumentalista i kompozytor zaczął się zajmować jeszcze pod koniec lat 50. Po raz pierwszy Matuszkiewicz zilustrował muzycznie etiudę szkolną "Podarunek ślubny" w 1955 roku; na samym początku lat 60. skomponował ścieżki dźwiękowe do wielu filmów animowanych (w tym m.in. do "Misia Uszatka"). Pierwszym filmem fabularnym z muzycznym wkładem Matuszkiewicza były "Dwa żebra Adama" Janusza Morgensterna (1963).

Do najsłynniejszych dzieł Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza zaliczyć można kompozycje z takich tytułów filmowych i serialowych jak m.in. "Wojna domowa" (1965), "Kapitan Sowa na tropie" (1965), "Stawka większa niż życie" (1967-68), "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969), "Nie lubię poniedziałku" (1971), "Poszukiwany poszukiwana" (1972), "Podróż za jeden uśmiech" (1972), "Janosik" (1973 - serial, 1974 - film), "Czterdziestolatek" (1974-77), "Zaklęte rewiry" (1975), "Alternatywy 4" (1983), "Syzyfowe prace" (2000).

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz jest także autorem muzyki do wielu utworów, które od dekad rozbrzmiewają w naszych głowach — to m.in. "Jeszcze w zielone gramy", "Nie bądź taki Szybki Bill", "Piosenka z przedmieścia", "Tak bym chciała kochać już", "W siną dal", "Zakochani są wśród nas".

 

W 2021 roku Matuszkiewiczowi przyznano Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za Osiągnięcia Życia. 

Więcej o: