Terence Blanchard w hołdzie dla Wayne'a Shortera na płycie "Absence"

27 sierpnia nakładem Blue Note Records ukaże się nowy album Terence'a Blancharda będący hołdem dla legendarnego kompozytora i saksofonisty Wayne'a Shortera. W sieci pojawiła się pierwsza zapowiedź płyty - tytułowy utwór "Absence".

Oprócz uznanego trębacza na płycie usłyszymy członków zespołu The E-Collective, pianistę Fabiana Almazana, gitarzystę Charlesa Altury, basistę Davida Ginyarda oraz perkusistę Oscara Seatona. W nagraniu albumu udział wzięli także: Turtle Island Quartet prowadzony przez skrzypka Davida Balakirshnana wraz z Gabem Terracciano na skrzypcach, Benjaminem von Gutzeit na altówce oraz Malcomem Parsonem na wiolonczeli. Album zawiera utwory napisane przez Shortera, a także oryginalne kompozycje Blancharda i członków jego zespołu.

Zobacz wideo My ich też, bardzo! Męskie Granie Orkiestra 2021 to trzy zupełnie różne osobowości - i pięknie się zgrali

Terence Blanchard ma pełne ręce roboty. Na hołd dla Wayne'a Shortera zawsze znajdzie czas

– Jestem dumny, że mam okazję wejrzeć w muzykę, która ukształtowała moją muzyczną tożsamość. Łączenie muzyki Wayne’a Shortera z oryginalnymi kompozycjami The E-Collective oraz barwami dźwięków The Turtle Island Quartet było niezwykłym przeżyciem. Wayne powiedział kiedyś: "Jazz oznacza wyzwanie", więc dlaczego nie odważyć się być kreatywnym i jednocześnie złożyć jemu hołd? – powiedział Blanchard.

 

- Ciężar bytu mierzy się w nieobecnościach (ang. absences). Zastanów się, co kryje się pomiędzy tęsknymi spojrzeniami tych z ciężarem na sercu, pulsacyjnym brzmieniem niewypowiedzianych słów i drżącymi dłońmi, które desperacko chcą się spotkać. Tak łatwo utracić łaskę, kiedy tracimy siebie. Oddalając się od siebie, gubimy niematerialną więź, nie mogąc liczyć na jej odnowienie. Ten okres pandemii sprawił, że brakuje nam obecności innych oraz to, że odczuwamy teraz wszystko w sposób bardziej emocjonalny. Brak wzajemnej obecności jest niczym zero na skali niezmierzonej łaski. Łatwo się domyślić, gdzie na tej skali byliśmy. Przetrwanie kolejnego dnia to wszystko, z czym mogliśmy sobie poradzić, a głęboki oddech stał się luksusem. Rzeczywistość jest taka, że odległość między nami jest linią prostą. Wayne Shorter obdarza nas swoim blaskiem, gdy jesteśmy niespokojni podczas braku czyjejś obecności – podsumowuje Jordan Blanchard, córka artysty. 

Premiera albumu "Absence" będzie miała miejsce w szczególnie gorącym okresie dla Blancharda, którego opera "Fire Shut Up In My Bones" otworzy 27 września sezon 2021-2022 w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, czyniąc ją pierwszą operą afroamerykańskiego kompozytora w jej 136-letniej historii. Ponadto artysta właśnie zakończył nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu dokumentalnego Spike’a Lee o Nowym Jorku, "NYC Epicenters 9/11-2021½", którego premiera odbędzie się jesienią tego roku. Terence Blanchard rozpocznie także prace nad muzyką do drugiego sezonu serialu HBO "Perry Mason".

Więcej o: