"Fotograf Brok". Organek pokazał klip do singla z płyty upamiętniającej Powstanie Warszawskie

30 lipca miał swoją premierę album, który jest efektem tej współpracy Organka i Muzeum Powstania Warszawskiego - "Ocali nas miłość". Teraz ukazał się teledysk do singla "Fotograf Brok", który promuje tę płytę.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Teledysk o singla promującego album "Ocali nas miłość" wyreżyserował Michał Palikot. 

Organek - "Fotograf Brok". Zobacz teledysk

 

- Realizacja teledysku do nowej piosenki Organka, "Fotograf Brok", była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Tworząc klip chciałem stworzyć pewnego rodzaju "most" dla widza, aby mógł on przenieść się z 2021 do 1944 roku. W ciągu ponad czterech minut zabieram odbiorcę w podróż, którą rozpoczyna fotograf Eugeniusz Lokajski z czasów Powstania, a kończy sam wykonawca piosenki - Organek - mówi o pomyśle na klip Palikot. Lokajski, ps. Brok, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jednym z jego najważniejszych fotoreporterów. Kolekcja prawie tysiąca fotografii Lokajskiego w poruszający sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia i września 1944 roku, jak i ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy.  Jego życiorys zainspirował Tomasza Organka do napisania utworów na "Ocali nas miłość".

- Historia Lokajskiego wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie, aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same - mówi Tomasz Organek.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

- Dzięki ogromnej pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego, udało zgromadzić się niepowtarzalne rekwizyty, nieraz również i oryginały z tamtego okresu, które możemy zobaczyć w ruchomym obrazie, który udało nam się stworzyć - opowiada Palikot. - Fotografie użyte w klipie, nie są przypadkowe, symbolizują momenty, osoby oraz wydarzenia ważne dla całokształtu powstającej kampanii na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego. Sam teledysk jest jedynie tłem dla słów, które padają w piosence. Moim zamiarem było to, aby słowa mocniej wybrzmiewały niż filmowy obraz. Film ma je podkreślać, ale nie zagłuszać. Zależało mi, aby odbiorca mógł skoncentrować się, wsłuchać w to, o czym śpiewa artysta, oraz w jaki sposób to robi. Gdy już zagłębimy się w tekst, znajdziemy wiele wątków, a nawet marzeń, które mogły przewijać się w głowach ludzi w 1944 roku - tłumaczy reżyser klipu do utworu "Fotograf Brok" i dodaje:

Moim zdaniem piosenka wraz z obrazem wzmacnia pamięć o nich, o ludziach walczących, ale mających swoje plany, marzenia, przemyślenia. Z myślą o upływie czasu, wprowadziłem do teledysku klamrę - początku i końca - dzięki której można dostrzec jak zmieniła się Warszawa przez 77 lat. Dzięki tak stworzonej narracji, zarówno w piosence, jak i w filmowym obrazie widz na czas czterech minut może przenieść się do przeszłości i wysnuć o niej swoje przemyślenia, zapisując przy tym w swojej pamięci przewijające się w teledysku fotografie".

Na płycie wystąpili znakomici goście: Magda Umer, Ralph Kaminski i Klaudia Szafrańska. Z kolei 24 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się specjalny koncert zespołu Organek z udziałem gości. Koncert był inauguracją obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej o: