"Pięć gwiazdek i trzy gwiazdki". O co chodziło Zalewskiemu na Fryderykach?

Fryderyki 2021 na długo zapiszą się w pamięci widzów. Szczególnie część, w której przemówienie wygłosił Krzysztof Zalewski, a wcześniej pocałował Ralpha Kaminskiego, który wręczał mu nagrodę. - Pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederacja - powiedział Zalewski.

Piosenkarz Krzysztof Zalewski odbierał nagrodę Fryderyka w kategorii "Autor Roku", a w jego mocnym przemówieniu znalazło się "pięć gwiazdek i trzy gwiazdki" - symbol buntu wobec obecnego rządu, którego używano podczas protestów. Osiem gwiazdek, które pojawiają się np. na transparentach podczas antyrządowych manifestacji, zapisane jako "***** ***", to ocenzurowana wersja wulgarnego hasła "J***ć PiS".

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Krzysztof Zalewski: Pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederacja

- Strasznie się cieszę, jest to dla mnie niezwykle ważna nagroda, pamiętam, jak byłem nieco młodszy i Kasia Nosowska, moja absolutna idolka, otrzymywała tego Fryderyka, więc cieszę się niezmiernie. Dziękuję Kayaxowi, całej ekipie, Kasi Nosowskiej, Oldze Tokarczuk i Grzegorzowi Ciechowskiemu, którym się inspirowałem, pisząc utwory na płytę "Zabawa". I wypadałoby, żebym jako "Autor Roku" coś autorskiego powiedział. To może powiem tak: ci, co tak mówią, chyba mają rację. Pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederacja. Trzymajcie się - powiedział Krzysztof Zalewski.

Chwilę przed przemówieniem Zalewski pocałował na scenie Ralpha Kaminskiego, który wręczał mu nagrodę.

Nawiązanie do Damiano Davida z Maneskin

Zachowanie Krzysztofa Zalewskiego przypomina to, co zrobił w Sopocie Damiano Davida z Maneskin - na sopockiej oraz eurowizyjnej scenie pocałował kolegę z zespołu, a chwilę później zwrócił się do Polaków słowami wspierającymi osoby LGBT+. - Miłość nigdy nie jest zła - podkreślał zespół.

 

Fryderyki 2021 to dwudziesta siódma edycja polskich nagród z branży muzycznej, które są przyznawane za dokonania z premierą w okresie pomiędzy 1 grudnia 2019 a 30 listopada 2020 roku.

Więcej o: