"Pięć gwiazdek i trzy gwiazdki". O co chodziło Zalewskiemu na Fryderykach?

Fryderyki 2021 na długo zapiszą się w pamięci widzów. Szczególnie część, w której przemówienie wygłosił Krzysztof Zalewski, a wcześniej pocałował Ralpha Kaminskiego, który wręczał mu nagrodę. - Pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederacja - powiedział Zalewski.

Piosenkarz Krzysztof Zalewski odbierał nagrodę Fryderyka w kategorii "Autor Roku", a w jego mocnym przemówieniu znalazło się "pięć gwiazdek i trzy gwiazdki" - symbol buntu wobec obecnego rządu, którego używano podczas protestów. Osiem gwiazdek, które pojawiają się np. na transparentach podczas antyrządowych manifestacji, zapisane jako "***** ***", to ocenzurowana wersja wulgarnego hasła "J***ć PiS".

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Krzysztof Zalewski: Pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederacja

- Strasznie się cieszę, jest to dla mnie niezwykle ważna nagroda, pamiętam, jak byłem nieco młodszy i Kasia Nosowska, moja absolutna idolka, otrzymywała tego Fryderyka, więc cieszę się niezmiernie. Dziękuję Kayaxowi, całej ekipie, Kasi Nosowskiej, Oldze Tokarczuk i Grzegorzowi Ciechowskiemu, którym się inspirowałem, pisząc utwory na płytę "Zabawa". I wypadałoby, żebym jako "Autor Roku" coś autorskiego powiedział. To może powiem tak: ci, co tak mówią, chyba mają rację. Pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederacja. Trzymajcie się - powiedział Krzysztof Zalewski.

Andrzej Kosmala na Fryderykach 2021Fryderyki 2021. Krzysztof Krawczyk upamiętniony na gali. Polały się łzy

Chwilę przed przemówieniem Zalewski pocałował na scenie Ralpha Kaminskiego, który wręczał mu nagrodę.

Nawiązanie do Damiano Davida z Maneskin

Zachowanie Krzysztofa Zalewskiego przypomina to, co zrobił w Sopocie Damiano Davida z Maneskin - na sopockiej oraz eurowizyjnej scenie pocałował kolegę z zespołu, a chwilę później zwrócił się do Polaków słowami wspierającymi osoby LGBT+. - Miłość nigdy nie jest zła - podkreślał zespół.

 

MataMata odebrał Fryderyka. A potem rozwalił system przemową

Fryderyki 2021 to dwudziesta siódma edycja polskich nagród z branży muzycznej, które są przyznawane za dokonania z premierą w okresie pomiędzy 1 grudnia 2019 a 30 listopada 2020 roku.

Więcej o: