Paweł Kukiz, zanim zawodowo zajął się polityką, w latach 1984-2013 był liderem zespołu Piersi, udzielał się także m.in. w zespole Aya RL i Emigranci, w 2003 roku wydał popularną płytę w duecie z Janem Borysewiczem, ma na koncie kilka ról filmowych. Jest autorem tekstów wielu śpiewanych przez siebie piosenek, które niejednokrotnie poruszają tematy polityczne, często padają w nich niecenzuralne słowa.
Chyba najczęściej dzisiaj cytowanym utworem śpiewanym przez Kukiza jest "Virus_sld" z albumu "Piracka płyta" wydanego w czasie, gdy nagrywał pod nazwą Kukiz i Piersi. Zwraca się w nim bezpośrednio do polityków:
Jak ja was kurwy nienawidzę, i jak ja wami kurwy gardzę
Jak ja się za was kurwy wstydzę, gdy za granicę czasem zajrzę
Jak ja się wami kurwy brzydzę, jak ja was dobrze kurwy znam
Jak ja się bardzo ludziom dziwię, którzy wybrali taki chłam
To wszystko czego się dotkniecie od razu obracacie w pył
Szarańcza przy was to jest bajka, bo cały kraj już zgnił
Rozpasłe mordy, krzywe ryje, kurestwo wszędzie tam gdzie wy
Jak ja was kurwy nienawidzę, jak do was bym z kałacha bił
A nawet jak wam plunąć w twarz, to wy mówicie, że deszcz pada
Jebana wasza partia mać co mi ojczyznę okrada
Nadejdzie kiedyś taki czas, za wszystko kurwy zapłacicie
W helikoptery wsadzę was i nigdy już tu nie wrócicie
Ten tekst na Twitterze przypomina m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Paweł Kukiz kiedyś napisał piosenkę o politykach 'jak ja was nienawidzę, jak ja wami gardzę' z ogromną ilością inwektyw. Dzisiaj, wraz z większością parlamentarną, wspólnie zatańczyli do tej piosenki. Wstyd #lexTVN" - napisał.
Kukiz na poważnie zaangażował się politycznie, gdy w wyborach prezydenckich w 2005 roku znalazł się w honorowym komitecie poparcia Donalda Tuska. W latach 2006-2007 wsparł kampanię samorządową Hanny Gronkiewicz-Waltz i parlamentarną Platformy Obywatelskiej, ale dzisiaj zdecydowanie bliżej mu do Prawa i Sprawiedliwości, z którym razem zagłosował za projektem "lex TVN" (w czerwcu tego samego roku Kukiz’15 zawarł porozumienie programowe - dotyczące konkretnych ustaw - z partią rządzącą.
Ugrupowanie Kukiz'15 powstało przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, w których Paweł Kukiz zdobył 21 proc. głosów. Sześć lat później, jak wynika z sondażu przeprowadzonego w maju przez IBRiS dla Polsatu, Kukiz'15 nie może liczyć na wystarczającą liczbę głosów, by w ogóle znaleźć się w Sejmie.
Piersi niejednokrotnie bardzo ostro pisały o komunistach, o lewicy, rzadziej o prawicy ("Ordynacka", "O, Partyjo!" czy "Dnia czwartego czerwca"). Sam Kukiz zasiada w ławach poselskich od listopada 2015 roku, choć 20 lat wcześniej w repertuarze Piersi znalazła się choćby piosenka "Do Warszawy jadą pany" (album "Powrót do raju"), w której pojawia się także np. określenie "chamy". Z kolei w 2019 roku, już jako poseł, wydał z zespołem Perverados płytę "Wyspa zielona", o której Krzysztof Varga pisał, że jest "w zasadzie peanem na cześć Jarosława Kaczyńskiego". "Wydana w apogeum rządów PiS „Wyspa zielona" jest gorliwą krytyką Platformy, a w zasadzie wszelkiej obecnej opozycji. Zarazem lepiej, gdy polityk nagrywa piosenki, niż spełnia się w Sejmie" - komentował wtedy Varga.
Za ustawą "lex TVN" zagłosowali posłowie PiS, trzech posłów Kukiz'15 (Paweł Kukiz, Stanisław Żuk i Jarosław Sachajko). Pełna lista tutaj.