Brakuje pieniędzy na nagrobek Ewy Demarczyk. Rodzina szuka sponsorów

Po roku od śmierci Ewy Demarczyk miejsce spoczynku artystki wciąż przykrywa tylko płyta nagrobna. Jak wyjaśnił jej szwagier, "sprawa rozbija się o kwestie finansowe". Okazuje się, że plany postawienia nagrobka są, ale brakuje pieniędzy na zrealizowanie projektu.

Jak podaje "Fakt", są problemy ze sfinansowaniem nagrobka artystki. - Na razie położona została tylko płyta nagrobna. Teraz sprawa rozbija się o kwestie finansowe, bo koszty są bardzo duże i jest problem, z czego je pokryć. Ostatni projekt opracował nam bardzo wybitny artysta rzeźbiarz, Krzysztof M. Bednarski. To on tworzył pomniki dla kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, poety Adama Zagajewskiego, malarza Wojciecha Fangora czy reżysera Krzysztofa Kieślowskiego - tłumaczył w rozmowie z "Faktem" Leszek Staśto, szwagier Ewy Demarczyk. Rodzina ma nadzieję znaleźć sponsorów, którzy pomogą w realizacji tego celu. - Takiej niezwykłej artystce jak Ewa, należy się symboliczne upamiętnienie na grobie - dodał szwagier wokalistki.

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Staśto podkreślił, że gdy jego szwagierka żyła, nie podjął z nią tematu jej nagrobka. - Nie rozmawialiśmy o takich rzeczach, bo takie tematy się zwykle odsuwa, niestety. Człowiek o tym nie myśli, a później okazuje się, że szkoda, że o pewnych sprawach się nie mówiło, gdy jeszcze można było - mówił.

"Czarny anioł" polskiej piosenki. Kim była Ewa Demarczyk?

Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 r. w Krakowie. Karierę piosenkarki rozpoczęła od występów w "Cyruliku", czyli studenckim kabarecie krakowskiej Akademii Medycznej. W 1962 dołączyła do słynnej "Piwnicy pod Baranami". Tam poznała Zygmunta Koniecznego, który pisał muzykę do wierszy m.in. Baczyńskiego, Tuwima, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Białoszewskiego. Wyjątkowo ekspresyjny sposób, w jaki Ewa Demarczyk wykonywała te utwory sprawił, ze zaczęto nazywać ją "Czarnym Aniołem" polskiej piosenki.

Ewa Demarczyk, 1963 rok Pogrzeb Ewy Demarczyk. Spocznie obok przyjaciół na krakowskim cmentarzu

Przełom w jej karierze nastąpił w 1963 r. po występie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewała wtedy "Karuzelę z madonnami", "Czarne anioły" oraz "Taki Pejzaż", zachwycając publiczność i krytyków. Występ przyniósł jej nagrodę festiwalu. Rok później zaprezentowała się tam ponownie, z piosenką "Grande Valse Brillante" i zajęła drugie miejsce. Każdy z tych utworów zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki. Demarczyk śpiewała na estradach całego świata - w Paryżu, Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w ZSRR czy Meksyku.

W 2004 r. artystka wycofała się z życia publicznego. Zamieszkała w Wieliczce wraz ze swoim partnerem życiowym Pawłem Rynkiewiczem, z którym związała się w 1981 r. Zmarła 14 sierpnia 2020 r., mając 79 lat. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Nie żyje Ewa Demarczyk Tych wykonań Ewy Demarczyk nie sposób zapomnieć. Żegnamy "Czarnego Anioła"

Więcej o: