Elton John wierzy, że w grupie siła. Na jego nowym albumie spotkają się m.in. Stevie Wonder, Eddie Vedder i Nicki Minaj

Podczas lockdownu Elton John nie próżnował. O tym, co artyście udało się zdziałać przez ostatnie miesiące, przekonamy się 22 października - wtedy premierę będzie mieć płyta "The Lockdown Sessions", na którą trafi 16 muzycznych współprac. Tracklista jest wypełniona ciekawymi nazwiskami. Nowe wydawnictwo promuje singiel "Cold Heart (PNAU Remix)" z Duą Lipą.

W marcu 2020 Elton John został zmuszony do zawieszenia rekordowej trasy koncertowej Farewell Yellow Brick Road z powodu pandemii COVID. Gdy świat się zatrzymał, do artysty zaczęły odzywać się gwiazdy, które Elton zapraszał do swojej audycji Rocket Hour w Apple Music. Wymiana kreatywnych pomysłów stała się zalążkiem płyty, którą tej jesieni poznamy jako "The Lockdown Sessions".

Zobacz wideo Wieczorynka, dobranocka, czyli jak to się zaczęło i co oglądaliśmy najchętniej [Popkultura Extra]

"The Lockdown Sessions". Elton John prezentuje nową płytę pełną gwiazd

To bez wątpienia jeden z najodważniejszych i najbardziej interesujących albumów w dorobku Eltona Johna. Za sprawą tego wydawnictwa legenda muzyki powróciła do swoich korzeni jako muzyka sesyjnego. Wyjście ze strefy komfortu zaowocowało wspaniałym rezultatem. 10 z 16 utworów to kompozycje, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Nad produkcją materiału czuwał m.in. laureat Grammy Andrew Watt.

– Ostatnią rzeczą, jakiej spodziewałem się w trakcie lockdownu, było nagrywanie albumu. Ale pandemia trwała w najlepsze, a do mnie zaczęły spływać różne projekty. Niektóre z sesji nagraniowych musiały odbyć się przez Zooma, czego oczywiście nigdy wcześniej nie praktykowałem. Część sesji odbyła się na żywo, ale w ścisłych warunkach sanitarnych: pracowałem z innymi artystami, ale byliśmy oddzieleni szybami - wspomina Elton John.

– Wszystkie utwory, nad którymi pracowaliśmy, były naprawdę interesujące i zróżnicowane. Bardzo różniło się to od rzeczy, z których jestem najbardziej znany. Wyszedłem ze strefy komfortu w kompletnie nowe terytoria. Uzmysłowiłem sobie, że w tej formie pracy jest coś dziwnie znajomego. Na początku kariery, w latach 60., pracowałem jako muzyk sesyjny. Praca z różnymi artystami podczas lockdownu przypomniała mi o tym. Historia zatoczyła koło: znowu zostałem muzykiem sesyjnym. I znowu było to fantastyczne uczucie – podsumowuje artysta.

Karierę Eltona Johna trudno porównać do czegokolwiek innego. Jego współprace zarówno z Berniem Taupinem, jak i innymi artystami, wciąż kreują najważniejsze popkulturowe pejzaże, biją rekordy popularności, goszczą na szczytach list przebojów oraz podbijają serca kolejnych pokoleń fanów. Elton John, podsumowując swoją karierę, wydał książkę, ruszył w pożegnalną trasę koncertową, wydał kolekcję hitów, a w kinach mogliśmy oglądać brawurowy film o karierze artysty. Teraz "The Lockdown Sessions" pozwolą wszystkim fanom na wejście w zupełnie nowy wymiar świata Eltona Johna. Tak prezentuje się tracklista:

 1. Elton John & Dua Lipa – Cold Heart (PNAU Remix)
 2. Elton John, Young Thug & Nicki Minaj – Always Love You
 3. Surfaces feat. Elton John – Learn To Fly
 4. Elton John & Charlie Puth – After All
 5. Rina Sawayama & Elton John – Chosen Family
 6. Gorillaz feat. Elton John & 6LACK – The Pink Phantom
 7. Elton John & Years & Years – It's a Sin (global reach mix)
 8. Miley Cyrus feat. WATT, Elton John, Yo-Yo Ma, Robert Trujillo & Chad Smith – Nothing Else Matters
 9. Elton John & SG Lewis – Orbit
 10. Elton John & Brandi Carlile – Simple Things
 11. Jimmie Allen & Elton John – Beauty In The Bones
 12. Lil Nas X feat. Elton John – One Of Me
 13. Elton John & Eddie Vedder – E-Ticket
 14. Elton John & Stevie Wonder – Finish Line
 15. Elton John & Stevie Nicks – Stolen Car
 16. Glen Campbell & Elton John – I’m Not Gonna Miss You

Dorobek Eltona Johna to 1 diamentowy, 40 platynowych lub multi-platynowych i 23 złote albumy w samej Wielkiej Brytanii, ponad 50 hitów w top 50 oraz 300 mln egzemplarzy sprzedanych płyt na całym świecie. Singiel "Candle in the Wind" z 1997 sprzedał się w rekordowym nakładzie przekraczającym 33 mln kopii. "Diamonds", album z największymi przebojami gwiazdora muzyki, trafił do Top 5 UK, stając się 40. albumem Eltona w Top 50.

W sierpniu 2018 artysta stał się najczęściej odnotowywanym solowym artystą w Billboard Hot 100, z 67 utworami, w tym 9 numerami jeden i 27 w top 10. Jego pożegnalna trasa koncertowa objęła 5 kontynentów i ponad 350 koncertów. W dotychczasowej karierze artysta zagrał ponad 4000 koncertów w ponad 80 krajach.

Więcej o: