Opole 2021. Stanisława Celińska wróciła na festiwal z wymownym utworem. "Po co wzajemna zawiść?"

Sobotni konkurs "Premier" w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zaczął się od występów ubiegłorocznych laureatek. Oprócz Lanberry w opolskim amfiteatrze zaśpiewała Stanisława Celińska, która podczas poprzedniej edycji otrzymała nagrodę telewidzów. Z perspektywy minionego roku jej piosenka "Niech minie złość" robi jeszcze większe wrażenie.

Na 57. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Stanisława Celińska, dwukrotna laureatka Orła za najlepsze drugoplanowe role kobiece w filmach "Pieniądze to nie wszystko" (2001) i "Joanna" (2010), wykonała utwór z muzyką Macieja Muraszki i własnym tekstem. Artystka przekazuje słuchaczom uniwersalne prawdy, które na falach publicznego nadawcy również i w tym roku brzmiały co najmniej odświeżająco.

Zobacz wideo Śpiewać każdy może? Ci artyści mają wiele talentów

Opole 2021. Polityka trzymana na dystans. Ubiegłoroczna Celińska nadal najmocniejsza

"Nie chcę nikogo oceniać, / wszystkiego o nim nie wiem, / wolę pochylić się nad kimś / niż rzucić w niego kamieniem. / Nie jestem od niego lepsza, / bywam człowiekiem bezsilnym, / dlatego nie będę sędzią, / nie jestem przecież bez winy" - tak w refrenie utworu "Niech mnie złość" śpiewa Stanisława Celińska. 

 

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu w Opolu piosenka Celińskiej wybrzmiała najgłośniej, jeśli chodzi o zabarwione politycznie komentarze. Inne przykłady? W piątkowy wieczór Natalia Kukulska i Kamil Bednarek apelowali o to, by muzyka łączyła, zamiast dzielić, natomiast przed sobotnimi "Premierami", w trakcie koncertu "Wielkie hity małego ekranu", Artur Gadowski z zespołu IRA pokazał się w koszulce z napisem "Mój dom murem podzielony". Jak na razie to wszystko, ale impreza jeszcze trwa — czekamy na rozwój wydarzeń.

58. KFPP58. KFPP zrzut ekranu z TVP VOD

Drugi dzień 58. KFPP kończy konkurs "Premiery", w którym udział biorą Paulla, PUTONROCK, Three Of Us, A.S.A. Anna Sokołowska Alabrudzińska, Kasia Moś ft. Jarecki, Bartek Królik, Roksana Węgiel, Krystian Ochman, Martin Lange i Natalia Zastępa. 

Na trzeci dzień 58. KFPP zaplanowano koncert "Krzysztof Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną". TVP zapowiada największe przeboje, niepublikowane archiwalia i... samego Krzysztofa Krawczyka. Portal Wirtualnemedia.pl podaje, że podczas konferencji ramówkowej Jacek Kurski zapowiedział, iż zmarły w kwietniu wokalista "pojawi się" na festiwalu dzięki "nowoczesnej technice". Mało tego — zaśpiewa. Widowisko, w którym udział wezmą m.in. Trubadurzy, Grzegorz Skawiński, Enej, Ania Dąbrowska, Katarzyna Cerekwicka, Anna Karwan, Olga Szomańska i Marcin Sójka, wystartuje o 20:15. 

O godzinie 22:05 wystartuje natomiast "Koncert piosenki literackiej". Utwory z tekstami poetów wykonają: Magdalena Smalara, Elżbieta Romanowska, Anna Dereszowska, Katarzyna Dąbrowska, Olga Bończyk, Jolanta Fraszyńska, Magda Kumorek, Aleksandra Nieśpielak, Dagmara Bryzek, Jacek Lenartowicz, Janusz Radek, Filip Gurłacz, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Gawron-Jedlikowski, Jan Traczyk, Maciej Miecznikowski, Łukasz Zagrobelny, Jerzy Grzechnik i Gospel Rain. 

W poniedziałek zobaczymy "Scenę Alternatywną TVP Kultura". Koncert wywołał kontrowersje z uwagi na nagłą zmianę repertuaru — zniknęli z niego m.in. Clock Machine, Rosalie. i Król. Wystąpią za to Luxtorpeda i Grzech, a także Eldo, Kaśka Sochacka, Luna, Sonbird i Rysy. O godz. 20:00 transmisja rozpocznie się na TVP Kultura, zaś o 21:00 - na TVP1. 

Więcej o: