Festiwal Unsound ogłasza program tegorocznej edycji. Motyw przewodni to głęboka autentyczność

Program krakowskiego festiwalu Unsound 2021 (13-17 października) znajduje się już na oficjalnej stronie, a bilety na wydarzenia właśnie trafiły do sprzedaży. Artyści, którzy jesienią przyjadą do Krakowa, reprezentują kilka kontynentów i najróżniejsze brzmienia pod słońcem.

- Jak już wcześniej ogłaszaliśmy, tegoroczna edycja to pandemiczna wersja festiwalu, ale zrobiliśmy co w naszej mocy, by w październiku w Krakowie pojawiły się różne gatunki muzyczne. Postanowiliśmy skupić się na tym, co wspólnotowe i fizyczne, co wiąże się z hasłem przewodnim Unsoundu 2021: deep authentic. Dlatego tak mało w tym roku projektów do oglądania. Wszyscy jesteśmy już zmęczeni patrzeniem, przecież ciągle siedzimy przyklejeni do naszych ekranów – powiedziały osoby dyrektorskie festiwalu Mat Schulz i Gosia Płysa. Organizatorzy podkreślają, że osoby chcące kupić bilety na Unsound 2021 muszą być w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz dostosowywać się do bieżących zasad bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Unsound 2021. Program festiwalu pęka w szwach

Znamy już nazwiska artystek i artystów, których do wspólnej kompozycji "Weavings" zaprosił NICOLÁS JAAR. Są to: AHO SSAN, ANGEL BAT DAWID, ANTONINA NOWACKA, KHYAM ALLAMI, OREN AMBARCHI, PAK YAN LAU, PAWEŁ SZAMBURSKI, RAPHAEL ROGIŃSKI, RESINA, TOMOKO SAUVAGE oraz VALENTINA MAGALETTI. Do obecnego składu dołączy jeszcze jeden artysta/ jedna artystka. Premierowe "Weavings" usłyszymy 17 października w sobotę w Łaźni Nowej.  

Premierowy charakter będzie miał także wspólny koncert BASTARDY, polskiego zespołu zajmującego się reinterpretowaniem średniowiecznej muzyki pogrzebowej oraz pochodzącego z miejscowości Nalchik w Rosji JRPJEJA, grającego post-tradycyjną muzykę czerkieską. 

Ponadto, po 10 latach nieobecności, na festiwal wraca MMM, uwielbiany przez publiczność projekt tworzony przez ERRORSMITH oraz FIEDELA, rezydenta berlińskiego klubu Berghain. Będzie to pierwsze wykonanie ich nowego materiału, który za niedługo zostanie wydany na płycie. Następny punkt programu to OFF LICENSE – trio składające się z takich gwiazd jak JULIANA HUXTABLE, ZIÚR oraz THERESA BAUMGARTNER. Artystki przygotowały wyjątkowy audiowizualny poemat pełen dźwiękowych fajerwerków. Koncert na Unsoundzie to ich drugi wspólny występ. 

Następni goście i gościnie to brytyjski THE BUG, który w ostatnim roku wydał dwa kolektywne albumy, w tym niepokojący, narkotyczny, dubowy "In Blue" z Dis Fig. Na specjalnym unsoundowym koncercie The Bug pojawi się właśnie w towarzystwie DIS FIG (wokal) oraz dwoma MC –  FLOWDANEM oraz MANGĄ SAINT HILARE’YM. Pochodząca z Tennessee raperka BBYMUTHA odwołała swój występ na warszawskim festiwalu Ephemera, ale udało nam się zaprosić ją ponownie, tym razem do Krakowa. W Krakowie pojawi się także szwedzki artysta ECCO2K, znany z łączenia ze sobą eksperymentalnych brzmień, rapu i popu. 

Kolejny element programu to uzdolnieni instrumentaliści: norweski saksofonista BENDIK GISKE oraz włoski perkusista RICCARDO LA FORESTA. Obaj artyści "dekonstruują" instrumenty, na których grają. Giske korzysta z techniki oddechu cyrkulacyjnego oraz mikrofonów kontaktowych, zbierających każdy dźwięk, łącznie z uderzeniami palców w klawisze. Z kolei La Forresta bada możliwości tonalne materiałów perkusyjnych – na bębnach potrafi grać tak, jakby posługiwał się instrumentem dętym.

Poza tym usłyszymy także: ALEKSANDRĘ SŁYŻ, zafascynowaną relacją pomiędzy ciałem, technologią i dźwiękiem oraz FLORĘ YING-WONG – urodzoną w Londynie chińsko-malezyjską artystkę i pisarkę, która zaprezentuje "Binding Utterance", pracę łączącą w sobie czytanie i muzykę, w tym nagrania terenowe. Zapraszamy również na wspólny koncert duńskiej twórczyni SOFIE BIRCH oraz wokalistki ANTONINY NOWACKIEJ. Podczas jednego z wieczorów w towarzystwie perkusisty pojawi się warszawski producent LUTTO LENTO – będziemy mieli okazję posłuchać na żywo jego ostatniego albumu "Legendo", który jest dźwiękową opowieścią z gatunku weird fiction.

Z kolei razem z wcześniej już ogłoszonymi artystami SHACKLETONEM i WACŁAWEM ZIMPELEM wystąpią wokalistki BARBARA KINGA MAJEWSKA oraz ALEKSANDRA KLIMCZAK. 

Dzięki zaprzyjaźnionemu ugandyjskiemu festiwalowi NYEGE NYEGE organizatorom Unsoundu udało się ściągnąć do Krakowa kilka postaci związanych z wydarzeniem. Wśród nich: japoński producent o pseudonimie SCOTCH ROLEX (aka Scotch Egg), który na scenie pojawi się z raperką MC YALLĄ i kenijskim artystą LORDEM SPIKEHEARTEM; szaleńczo szybki DIAKI z Mali oraz DE SCHUURMAN – specjalista od bulgoczących house’ów. Przed nami również premierowy występ MENZIEGO, czyli jednego z pierwszych twórców, którzy zaczęli wykonywać ciężką odmianę house’u z RPA o nazwie gqom. 

Na Unsoundzie 2021 nie zabraknie oczywiście muzyki klubowej. Będzie okazja posłuchać dwóch wyjątkowych duetów: polska gwiazda techno VTSS zagra z kanadyjską CHIPPY NONSTOP, a włoski producent TSVI wystąpi w secie b2b z pochodzącą z Chin i mieszkająca w Londynie OBJECT BLUE. Pojawią się także TYGAPAW, czyli połączenie techno i Jamajki oraz wrocławski producent NAPHTA, który mocne, klubowe brzmienia miksuje z folkowymi elementami. Przed nami również live set krakowskiej artystki o pseudonimie CHARLIE, warszawskiej DJ-ki YOUNG MAJLI, autorki jednego z bardziej popularnych unsoundowych podcastów oraz solowy występ DIS FIG. Ale to nie wszystko, co nas czeka tej nocy, kolejni goście i gościnie zostaną jeszcze ogłoszeni. 

Na tegoroczny festiwal specjalny projekt pt. "/orcl/", przygotuje polski duet z Nowego Jorku PUSSYKREW, zajmujący się sztuką nowych mediów oraz reżyserią. W ich pracy opartej na technologii rozszerzonej rzeczywistości pojawią się m.in. zmiennokształtne, sztuczno-inteligentne bóstwa, które będzie można spotkać w różnych miejscach na mapie Krakowa. Jest to część interaktywnej odysei athenaeum.blue/. 

Nowe nazwiska znalazły się także w programie dziennym festiwalu. DAVID TOOP zajmie się zjawiskiem ASMR i szerowaniem muzyki; filozof BENJAMIN BRATTON poprowadzi wykład o tym, co sztuczne i syntetyczne; SIMONE NIQUILLE opowie o przyszłości robotów domowych, a JENNIFER LUCY ALLAN pojawi się w związku z publikacją swojej książki zatytułowanej "Foghorn’s Lament", poświęconej nautofonom, czyli urządzeniom służącym do nadawania sygnałów dźwiękowych na morzu w czasie mgły.

Odbędzie się też dyskusja z udziałem ELIŠKI PÍRKOVEJ, MARWY FATAFTY oraz specjalistki od praw cyfrowych NATALII KRAPIVY z ACCESS NOW. Nasze gościnie porozmawiają o topografii opresji oraz online’owej przemocy w Palestynie, Afganistanie i w Białorusi. Z kolei o internecie trzeciej generacji (web 3.0) i niewymienialnych tokenach (NFT) będą dyskutować pisarka NORA KHAN oraz artysta i teoretyk mediów DEFORREST BROWN, JR. Rozmowę poprowadzi MAT DRYHURST. 

W tegorocznym programie znalazły się projekty nadesłane w ramach otwartego naboru: koncert wspomnianego wcześniej Riccarda la Foresty i praca wideo EWELINY WĘGIEL "Ludzie stąd". Co więcej, krakowska galeria NERDKA zabierze nas do cyber kafejki, w której przyjrzymy się mechanizmom tworzenia wirtualnej tożsamości, zaś MARTIN DISLEY oraz MURAD KHAN zapoznają uczestników z modelami uczenia maszynowego, potrafiącymi wygenerować wygląd twarzy na podstawie głosu osoby mówiącej. 

Więcej o: