Maria Mendiola nie żyje. Wokalistka duetu Baccara miała 69 lat

Nie żyje Maria Mendiola, hiszpańska wokalistka, która na przełomie lat 70. i 80. współtworzyła z Mayte Mateos duet Baccara. Największą sławę przyniósł im przebój "Yes Sir, I Can Boogie". Mendiola miała 69 lat.

Informację o śmierci Marii Mendioli podała w mediach społecznościowych Cristina Sevilla, która występowała z wokalistką pod szyldem Baccara od 2009 roku. "Tak trudno mi to publikować... Moja droga Maria, cudowna artystka, ale przede wszystkim moja przyjaciółka, odeszła dzisiaj od nas. Nie da się tego opisać słowami... Mogę tylko podziękować za miłość, którą od ciebie otrzymałam i powiedzieć to, co tyle razy miałam okazję Ci mówić... Kocham Cię" - napisała Sevilla.

 
Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Maria Mendiola nie żyje. Dzieje duetu Baccara były burzliwe

W 1977 roku Maria Mendiola i Mayte Mateos zostały dostrzeżone przez producenta z brytyjskiej wytwórni RCA Records podczas występów wokalno-tanecznych w hotelu na wyspie Fuerteventura. Kilka miesięcy po tym spotkaniu ukazał się pierwszy singiel duetu Baccara, "Yes Sir, I Can Boogie". Utrzymana w klimacie disco piosenka znalazła się na szczytach list przebojów w dziesięciu krajach i sprzedała się w liczbie 16 mln kopii. Nieco później Baccara próbowała sił m.in. na Eurowizji, gdzie w 1978 roku zajęła 7. miejsce, reprezentując Luksemburg z piosenką "Parlez-vous français?". 

 

Pomimo sporego potencjału Mateos i Mendioli nie udało się już powtórzyć sukcesu "Yes Sir (...)". Jako Baccara nagrały razem cztery płyty — ostatnia, "Bad Boys" miała premierę w 1981 roku i okazała się sporym niepowodzeniem. Za kulisami wrzało już wcześniej; piosenkarki weszły nawet na drogę sądową w kwestii nierównego podziału wokali w utworze "Sleepy-Time-Toy". Z czasem każda z pań, pomimo dobrych wzajemnych stosunków, zaczęła nagrywać solo; już w roku 1983 w miejsce jednej Baccary pojawiły się dwie. Mayte Mateos założyła zespół z Marisą Perez, którą później zastępował szereg innych wokalistek (w tym Cristina Sevilla). 

Kiedy Perez rozstała się z Mateos, dołączyła do Marii Mendioli w ramach grupy New Baccara. Panie śpiewały wspólnie przez ponad 20 lat, jednak Perez była zmuszona do rezygnacji z występów w 2008 roku z powodu choroby. Niedługo potem nową Baccarę zasiliła wspomniana już Cristina Sevilla, z którą Mendiola wypuściła płytę "I Belong to Your Heart" (2017). 

Więcej o: