Kapitalny Ralph Kamiński w piosence Maanamu. "Ralph staje się Korą, pozostając Ralphem"

Ralph Kamiński wystartował z nowym projektem i nagrał płytę "Kora" z coverami klasycznych piosenek zespołu Maanam. W sieci dostępny jest już pierwszy klip promujący wydawnictwo i po komentarzach widać, że wzbudza niemałe emocje. "Kora byłaby dumna. Piękne", "Kapitalna interpretacja i ten stopniowy wzrost napięcia... no ciary" - piszą poruszeni słuchacze.

Wydanie albumu "Kora", który w regularnej sprzedaży dostępny będzie od 15 października, towarzyszy tak naprawdę specjalnie przygotowanemu spektaklowi z piosenkami Jackowskiej. Jego premiera odbyła się podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Na potrzeby projektu Ralph Kamiński zmienił wręcz wizerunek i zrezygnował z długich blond włosów na rzecz fryzury, jaką na początku swojej kariery miała wokalistka Maanamu. Widać to dokładnie na pierwszym teledysku do coveru piosenki "Biegnij razem ze mną".

Zobacz wideo "After" jeszcze jako fan fiction nie bez powodu doczekało się porównań do "50 twarzy Greya"

"Ralph staje się Korą, pozostając Ralphem"

Na płycie "Kora" znajdą się nowe interpretacje zarówno tych dobrze znanych przebojów Maanamu takich jak "Wyjątkowo zimny maj" czy "Po prostu bądź", jak i tych nieco mniej osłuchanych. "Biegnij razem ze mną" przykładowo pochodzi z pierwszej płyty zespołu. Tak brzmi w oryginale:

 

A tak w interpretacji Ralpha Kamińskiego:

 

Klip zebrał już ponad 100 tys. wyświetleń na YouTubie i jak widać w komentarzach, odważny pomysł Kamińskiego większości słuchaczy przypadł do gustu. Podkreślają, że udało mu się jednocześnie oddać w jakiś sposób ducha i energię Kory Jackowskiej, a z drugiej ciągle w ramach tej kreacji widać, że jest sobą i nie udaje nikogo na siłę: "Nadać piosenkom Kory nowy i przede wszystkim własny charakter to nie lada wyzwanie. Kora miała do tego stopnia wyrazistą osobowość, że nie jest to łatwe. Tobie się udało. Nadałeś nowe życie tej piosence. Gratuluję! Czekam na płytę","Widziałem ten koncert na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej i mam zamiar zobaczyć ponownie jeśli będzie okazja. Na scenie Ralph staje się Korą, pozostając Ralphem. Widać to na klipie, ale ten efekt jest na żywo (bez montażu, dubli itd.). Super klip, super wykonanie, czekam na płytę i trasę koncertową" - czytamy pod teledyskiem.

Ralph Kaminski - Męskie Granie 2021 Ralph Kaminski: "Byłbym świetny na Eurowizji!". Tymczasem, czas na Męskie Granie

Znalazła się też osoba, która karierę Maanamu śledziła od samych początków:

Jestem z pokolenia, które w osiemdziesiątych latach szalało na koncertach Kory. To był istny szał (...) Czekałam na to co, zaprezentuje Ralph i nie zawiodłam się. Jest ta energia i magia, które biły od Kory. Życzę Wam, abście na koncertach Ralpha bawili się tak, jak kiedyś my na Mannamie, do utraty sił.

Oczywiście, kiedy sporo osób pisze entuzjastycznie "Nikt nigdy nie zaśpiewa Kory tak pięknie, jak Ralph". "Dla mnie połączenie Kory z Niemenem", "Kora by Cię uwielbiała", "Kora byłaby dumna. Piękne", jest też nieco opinii negatywnych: "Karykatura Kory, której ten ktoś nie powinien dotykać", "Nudy, strasznie nijakie" czy "Niezrozumiałe śpiewa tekst. Trzeba się wsłuchiwać w tekst".

Każdy, kto chciałby zobaczyć na żywo spektakl "Kora" na żywo, może kupić bilety na trasę koncertową, która potrwa przez kilka następnych miesięcy. Razem z Kamińskim grają Bartek Wąsik, Michał Pepol, Paweł Izdebski, Wawrzyniec Topa i Wiktoria Bialic. Oto daty i miasta, w których zespół się pojawi z widowiskiem:

 • OLSZTYN - 27.11
 • GDAŃSK - 28.11
 • WARSZAWA - 29.11
 • BIAŁYSTOK - 1.12
 • KATOWICE - 5.12
 • KRAKÓW - 6.12
 • LUBLIN - 13.12
 • RZESZÓW - 14.12
 • ŁÓDŹ - 17.12
 • WROCŁAW - 20.12
 • POZNAŃ - 21.12
 • TORUŃ - 11.01
 • SZCZECIN - 12.01
 • BYDGOSZCZ - 13.01

Ralph Kamiński popularność zyskał dzięki swoim dwóm solowym albumom "Morze" i "Młodość", z których pochodzą takie przeboje jak "Kosmiczne energie", "Zawsze" czy "Wszystkiego najlepszego". Artysta tylko w tym roku brał udział w trasie Męskie Granie, był też gościem popularnego talk-show Kuby Wojewódzkiego. Duże poruszenie w mediach wywołał też spontaniczny pocałunek, który na jego ustach złożył Krzysztof Zalewski na tegorocznej gali rozdania Fryderyków, kiedy odbierał jedną ze swoich nagród.  

Krzysztof Zalewski na gali Fryderyków Krzysztof Zalewski: "Mowa była dobra, lecz się zgubił wyraz". Uzupełnił

Więcej o: