"Młody Matczak" atakuje, ale nie wszyscy się cieszą [PŁYTY TYGODNIA]

Moc nostalgii działa. Najpierw huczne świętowanie 30. rocznicy premiery płyty "The Black Album" zaliczyła Metallica, a teraz na szczyty list sprzedaży w Polsce wkroczyła Nirvana i "Nevermind". Nie oznacza to jednak, że brakuje miejsca dla płytowych nowości - u nas przynajmniej zawsze się coś znajdzie. W tym tygodniu ukazały się m.in. wyczekiwany "Młody Matczak", świeżynki od Headie One'a oraz hołd Tony'ego Bennetta i Lady Gagi dla Cole'a Portera.

W piątki na Gazeta.pl podsuwamy wam płyty, na które warto zwrócić uwagę choćby po to, by wyrobić sobie o nich własną opinię.

Zobacz wideo Craig po raz ostatni nazywa się Bond. James Bond [POPKULTURA]

Mata - "Młody Matczak"

SBM Label, wydawca drugiego albumu Maty, postanowił nie dołączać do płyty młodego rapera żadnego opisu i pozostawić interpretację wraz z oceną wyłącznie w gestii słuchaczy. Krążek "Młody Matczak" promowały takie single jak "Patoreakcja", "Kiss cam" czy "Papuga", które z miejsca zebrały miliony odtworzeń w sieci. Niektórzy jeszcze przed premierą mieli tej płyty po uszy, inni — naprawdę spore oczekiwania. Czy Michał Matczak stanął na wysokości zadania, podkręconej m.in. przez wręczone mu w tym roku Fryderyki? My na razie pozostaniemy w tej sprawie lakoniczni niczym SBM Label — musicie się przekonać sami.

RAY BLK - "Access Denied"

RAY BLK, czyli brytyjska pianistka, piosenkarka i autorka tekstów i muzyki, tworzy na pograniczu soulu i popu. Naprawdę nazywa się Rita Ekwere i pochodzi z Nigerii. Pierwszy zespół założyła w wieku 13 lat. BLK w jej pseudonimie to skrót od słów: Building Living Knowing (budować, żyć, wiedzieć), najważniejszych dla niej wartości. Jako pierwsza artystka bez kontraktu wygrała BBC's Sound of 2017, głosowanie na najbardziej obiecującego młodego artystę, organizowane od 2003 roku. "Access Denied" to jej pierwszy studyjny album.

Headie One - "Too Loyal... For My Own Good"

Pierwsza składanka ze świeżym materiałem Headie One'a od czasu ogromnego sukcesu jego debiutanckiego albumu "Edna", który w zeszłym roku znalazł się na szczycie list przebojów w Wielkiej Brytanii. Jeden z czołowych reprezentantów UK drillu tym razem nie zaprosił do udziału gości i zapewnił sobie sporo przestrzeni, aby wyartykułować trudne historie, które porwały jego zagorzałych fanów. Pewny siebie Headie zapowiada, że jego najnowsze wydawnictwo to "celebracja [życia] młodych czarnych braci" i opowieść o poświęceniach oraz trudnej drodze, jaką musiał przejść, aby osiągnąć sukces.

Kedr Livanskiy - "Liminal Soul"

Zapytana o znaczenie tytułu swojej trzeciej płyty Kedr Livanskiy mówi, że "starała się wyczuć granicę pomiędzy przeciwieństwami — analogiem i cyfrą, naturą i miastem, dźwiękiem i głosem, a potem ją wymazać". - To tak intensywne przeplatanie się znaczeń, że wyszła z tego muzyka liminalna, ciągle zmieniająca się, nieuchwytna — opowiada rosyjska producentka i wokalistka. Na płycie "Liminal Soul" klubowe beaty spotykają się z naturą, dzięki czemu powstaje tu zdekonstruowany i szeroki breakpopowy pejzaż. 

Tony Bennett & Lady Gaga - "Love For Sale"

Tony Bennett i Lady Gaga przedstawiają drugą wspólną płytę zatytułowaną "Love for Sale". Album, będący następcą bestsellerowego "Cheek to Cheek", stanowi hołd dla twórczości Cole'a Portera. Na "Love for Sale" trafiły wybrane przez oboje artystów klasyki z popowego repertuaru Cole'a Portera, w tym takie standardy jak "I Get a Kick Out of You", "Night and Day" czy "I’ve Got You Under My Skin". To niezwykle elegancka i przebojowa zarazem mieszanka jazzu, big-bandu i orkiestrowych aranżacji.

Co jeszcze? Warte posłuchania:

Więcej o: