XVIII Konkurs Chopinowski. Kiedy i gdzie oglądać? Transmisja w telewizji i internecie

2 października startuje XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Współorganizatorem wydarzenia jest Telewizja Polska, która zapewni możliwość bieżącego śledzenia zmagań najlepszych pianistek i pianistów z całego świata. Konkurs będzie można też oglądać w specjalnej aplikacji przygotowanej przez Instytut Chopina.

W XVIII Konkursie Chopinowskim zaprezentuje się 87 młodych pianistów z 18 krajów, w tym 22 z Chin, 14 z Japonii, 16 z Polski, siedmioro z Korei Południowej, sześcioro z Włoch, a także m.in. z Kuby, Armenii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji czy Tajlandii. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października i potrwają do 16 października. Koncerty finałowe odbędą się od 18 do 20 października. Gdzie będzie można je obejrzeć?

Zobacz wideo Kuba Badach o płycie z utworami Zauchy: Żyłem w przekonaniu, że ta płyta wyląduje na półce i nikt nie będzie chciał jej słuchać

Konkurs Chopinowski. Transmisje w TVP Kultura oraz w internecie

W dniach 2-21 października w TVP Kultura będzie się pojawiać "Studio Konkursowe", prowadzone przez Agatę Gerlach i Adama Rozlacha, którzy opowiedzą telewidzom o kulisach muzycznych zawodów pomiędzy transmisjami koncertów i przesłuchań. Do rozmów w studiu zapraszani będą muzycy oraz znawcy twórczości Chopina. Koncert inauguracyjny, zaplanowany na 2 października o godz. 20:00, pokaże TVP1. W otwarciu Konkursu Chopinowskiego wezmą udział laureaci poprzednich edycji — na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie pojawią się: Julianna Awdiejewa, Dang Thai Son, Kevin Kenner i Philippe Giusiano. Towarzyszyć im będą kwartety smyczkowe Belcea i Simply.

Konkurs Chopinowski obejrzymy nie tylko w telewizji, ale również w internecie. Bieżąca transmisja z koncertów i przesłuchań będzie trwała na kanale Instytutu Chopina na YouTube, gdzie jeszcze przed startem można się zapoznać m.in. z krótkimi sylwetkami wszystkich pianistów biorących udział w konkursie.

 

Dodatkowo TVP Kultura udostępni możliwość śledzenia muzycznych wydarzeń poprzez kanał TVP Kultura 2, dostępny pod tym linkiem. Portal Wirtualnemedia.pl podaje, że, koncerty, przesłuchania i studio konkursowe będą transmitowane w jakości HD (TVP Kultura) oraz jakości 4K (TVP Kultura 2). Obydwa kanały odtworzą dźwięk w technologii Dolby Atmos.

Jak czytamy na oficjalnej stronie konkursu, aby dać szansę na oglądanie pianistycznych zmagań jak największej liczbie miłośników muzyki, Instytut Chopina przygotował multimedialne aplikacje: mobilną na system iOS i Android (obie do pobrania bezpłatnie z tej strony) oraz aplikację SmartTV na telewizory marki Samsung. Aplikacje będą obsługiwać streaming z całego przebiegu muzycznego turnieju w jakości 4K. Stanowią one przy okazji interaktywne kompendium wiedzy o bieżącej i poprzednich odsłonach Konkursu Chopinowskiego.

Więcej o: