Trójka z najgorszym wynikiem w historii. Nawet Suski przeciw nowej ramówce: Nie gwarantuje poprawy słuchalności

1,7 proc. - od lipca do września tego roku Trójka zanotowała najgorszy wynik w historii badania radia w Polsce (podkreślmy, że po raz kolejny bije ten niechlubny rekord). Tymczasem Rada Programowa Polskiego Radia negatywnie zaopiniowała nową - obowiązującą od poniedziałku - ramówkę.

Według badania Radio Track Kantar Polska od lipca do września 2021 udział Trójki wyniósł o 1,6 pkt proc. (48,5 proc.) mniej niż przed rokiem. Tak kiepskiej słuchalności Program III Polskiego Radia nie miał nigdy w historii tego badania, zaliczył też największy spadek wśród notowanych stacji (do spółki z Radio SuperNova). Serwis Wirtualne Media przypomina, że w 2019 roku Trójka miała 5,1 proc. udziału, w 2018 roku - 5,7 proc., a kilka lat wcześniej nawet powyżej 7 proc. Zwraca też uwagę na wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości i przedstawicieli Polskiego Radia, sugerujących, że badanie faworyzuje duże stacje komercyjne. Posłanka Joanna Lichocka pisze na Twitterze:

Tzw. badanie słuchalności radia jest sondażem robionym przez Kantar na zlecenie Agory, Radia Zet i RMF. Żadnego rzeczywistego pomiaru nie ma.
Zobacz wideo POPkultura odc. 86. Wojciech Smarzowski zaczynał jako operator. Po drodze dostał Fryderyka za teledysk dla Myslovitz

Tego typu zarzuty odpiera Komitet Badań Radiowych.

Marek Suski o Trójce: Moim zdaniem ramówka nie gwarantuje poprawy słuchalności

Powołuje się przy tym na artykuł z "Polska Times", w którym dr. Jolanta Hajdasz, dyrektorka Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, twierdzi, że Radio Track "jest przede wszystkim telefonicznym sondażem na temat rozpoznawalności danej marki radiowej, a nie realnym pomiarem słuchalności". Warto zauważyć, że dziennik należy do Polska Press, nad którym kontrolę sprawuje PKN Orlen.

Zajmujące pierwsze miejsce w najnowszym zestawieniu RMF FM może szczycić się wynikiem 30,3 proc.

Z kolei Rada Programowa Polskiego Radia, z przewodniczącym Markiem Suskim z Prawa i Sprawiedliwości na czele, głosami sześciu członków negatywnie zaopiniowała nową ramówkę Trójki, która zaczęła obowiązywać od 11 października. Press cytuje Suskiego:

Moim zdaniem ramówka nie gwarantuje poprawy słuchalności.

To nie pierwszy taki przypadek, podobną decyzję Rada Programowa podjęła w przypadku ramówki Trójki w kwietniu tego roku. 

Więcej o: