Tony Bennett w Księdze Rekordów Guinnessa po premierze płyty z Lady Gagą

Tony Bennett odnotował rekord Guinnessa w kategorii: Najstarsza osoba, która wydała album z premierowym materiałem. 1 października 95-letni artysta zaprezentował płytę "Love For Sale", nagraną w duecie z Lady Gagą, i zapowiedział, że to ostatnie wydawnictwo w jego karierze, trwającej ponad siedem dekad.

Lady Gaga i Tony Bennett wpadli na pomysł nagrania "Love For Sale" niedługo po tym, gdy ich pierwszy album, "Cheek To Cheek", zadebiutował na szczycie zestawienia Billboard w 2015 roku. Nagrany w Electric Lady Studios w Nowym Jorku album "Love For Sale" to elegancka i przebojowa zarazem mieszanka jazzu, big-bandu i orkiestrowych aranżacji. Już w trakcie sesji u Bennetta zdiagnozowano chorobę Alzheimera, o czym rodzina poinformowała w 2021 roku.

Zobacz wideo 1991. Najważniejszy rok w historii muzyki? [Popkultura Extra]

Tony Bennett i uzdrawiająca moc muzyki. "Niezwykłe"

- Za każdym razem, gdy widzę śpiewającego Tony’ego Bennetta, widzę młodego, radosnego chłopca. Dzięki temu doświadczenie śpiewania staje się bardzo wyzwalające. Współpracując z Tonym w studiu, mieliśmy okazję do połączenia dusz, przy okazji zaczerpnęłam z jego mądrości, z wieloletniego doświadczenia - podkreśla Lady Gaga. Tego lata artystka wystąpiła na specjalnych koncertach w nowojorskiej Radio City Music Hall, które były okazją do świętowania 95. urodzin Tony'ego Bennetta.

W przygotowaniach duetowi towarzyszył Anderson Cooper z ekipą programu "60 Minutes". Z uwagi na stan zdrowia Bennetta podczas telewizyjnego wywiadu wypowiadała się przede wszystkim Susan Bennett. Jak mówiła, jej mąż nadal rozpoznaje ją i ich dzieci, ale ma coraz większe trudności z koncentracją na rozmowie czy z orientacją w terenie. Kiedy jednak wieloletni akompaniator Bennetta, Lee Musiker zaczyna grać znaną piosenkę, w Bennetta wstępuje nowa energia. Anderson Cooper wspominał, że był świadkiem, jak artysta wraz z pierwszymi dźwiękami muzyki z energią wkroczył do pokoju, pokazał do kamery pozytywny gest i zaczął śpiewać. - Nigdy na planie nie zdarzyło mi się coś tak niezwykłego - opowiadał dziennikarz.

W dyskografii Tony'ego Bennetta jest ponad 60 albumów studyjnych, 11 albumów koncertowych i 33 składanki. Pochodzący z Nowego Jorku wokalista zaczął śpiewać jako dziecko; w roku 1944, pod koniec II wojny światowej, został powołany do armii — po zakończeniu walk przez pewien czas przebywał w Niemczech, gdzie dołączył do wojskowego zespołu. Pierwsze kroki jako artysta solowy Bennett postawił na początku lat 50. - od tamtej pory konsekwentnie pracował na status jednego z najbardziej rozpoznawalnych interpretatorów amerykańskich standardów popowych i jazzowych.

Tony Bennett zawsze miał nosa do tego, co podoba się publiczności. Jego duety z Dianą Krall, Michaelem Buble, Amy Winehouse czy Johnem Mayerem zyskały wielką sympatię słuchaczy. Płyta "Cheek to Cheek", nagrana z Lady Gagą w 2014 roku, przyniosła artyście po raz drugi w karierze szczyt listy Billboard 200. 

Więcej o: